אתמול (שבת) הבהירו יותר מ-300 צעירים חברי המפלגה הקתולית מרחבי העולם, המייצגים את ארגוני הצעירים בכנסיותיהם או בקמפוסים שלהם, כי ברצונם לראות יותר שקיפות ואותנטיות בכנסייה הגדולה בעולם, וכי הם מצפים לראות יותר נשים בעמדות מנהיגות בכנסייה. הם גם אמרו כי הם מצפים לעמדות פחות נוקשות ב"תנאי הסף" לחברות בכנסייה.

בתחילת הועידה שארכה כשבוע, וכונסה ביוזמת הוותיקן, פנה האפיפיור פרנציסקוס וביקש מהצעירים לומר את דעתם "באומץ ובפתיחות". 15,000 האנשים שהשתתפו בוועידה באופן מקוון, והנציגים עצמם, נענו לבקשתו. הם תבעו מהכנסייה עמדות יותר ברורות ופרקטיות לגבי סוגיות עדכניות כגון הומוסקסואליות ומגדר, טכנולוגיה ואקטואליה.

אין עמדה ברורה ומוסכמת בנייר העמדה שהגישו הצעירים לאפיפיור בנושאים בוערים בכנסייה כגון אמצעי מניעה, מגורים משותפים לפני החתונה וכן הפלות. חלק מהנציגים רצו הבהרות ברורות מהכנסייה לגבי עמדותיה וחלקם רצו יישום יותר ברור של אלו. אך כלל הצעירים אמרו כי הם "זקוקים לכנסייה שיודעת לקבל את כולם בסבר פנים יפות, בעלת חמלה וכזו אשר מעריכה את שורשיה ואוהבת את כולם, גם את אלו שאינם עומדים באמות המידה המקובלות עליה".

לגבי מעורבות נשים בכנסייה, אמרו הצעירים בארבע מקומות שונים במסמך דברים ברוח אחת מהצהרותיהם בנושא – "ישנן נשים המרגישות כי קיים מחסור בדמויות נשיות מנהיגות בתוך הכנסייה, וגם הן היו רוצות להעניק את מתנות יכולותיהן האינטלקטואליות והמקצועיות לכנסייה".

הצעירים טוענים כי רבים מחבריהם עזבו בהמוניהם את הכנסייה בשל אדישות, שיפוטיות ודחייה מצד הממסד הכנסייתי המוסרני. זוהי ביקורת חריפה והיא אף מתעצמת בהתייחסותם לשערוריות הקשות בכנסייה הקתולית ברחבי העולם בתחום הניצול המיני. "על הכנסייה להודות כי היא אנושית ואף היא עושה טעויות, וכי מוביליה אינם אנשים מושלמים אלא חוטאים שחטאיהם נמחלו להם".