שר העבודה והרווחה חיים כץ אימץ הצעה שגיבשו המרכז לעיוור בישראל וגורמי המקצוע במשרדו לחלוקת 50 מיליון השקלים שהוקצו לשיפור רווחת נושאי תעודת עיוור, במסגרת  ההחלטה הממשלתית להעלות את קצבאות הנכות.

כתוצאה מההחלטה, דמי הליווי לנושאי תעודת עיוור (מענק חודשי המיועד לסייע לאדם העיוור בניידות) יועלו ל-1,337 שקלים; יבוטלו שלוש רמות התשלום הנהוגות כיום, ובמקומן תינתן קצבה אחידה לכל הזכאים; ונשים יהיו זכאיות לדמי הליווי עד לגיל הפרישה הקבוע בחוק לגברים (67). התוספת תינתן באפריל הקרוב, ותשולם רטרואקטיבית מחודש מרץ 2018, בכפוף לאישור ועדת הכספים.

"מדובר בצעד שישפר את איכות חיי אנשים עם עיוורון" אמר השר כץ, "זו באוכלוסייה שקופחה במשך שנים, וכעת אנו מתחילים לתקן את העוול".

מנכ"ל המרכז לעיוור בישראל, נתי ביאליסטוק כהן, הוסיף כי "העוול ארוך השנים שנגרם לאנשים עם עיוורון צומצם היום בזכות מאבק עיקש וכנה של השר חיים כץ, ואנחנו מודים לו על אוזן קשבת ושיתוף פעולה פורה".

באמצעות תקנות עובדים סוציאליים (תע"ס) יעודכנו דמי הליווי לנושאי תעודת עיוור שאינם עובדים (בשיעור של 75%) ויגדלו ב-596 שקלים – גידול של 80% בגובה הקצבה, ודמי הליווי המירביים לנושאי תעודת עיוור עובדים (בשיעור של 100%) יועלו ב-349 שקלים – גידול של 35% –  ויעמדו על 1,337 שקלים. כיום, מקבלים קצבה ברמה הנמוכה למעלה מ-5,500 נושאי תעודת עיוור בוגרים, וכ-2,000 זכאים לקבצה המירבית.

על פי ההצעה שאישר השר, ישולמו דמי ליווי אחידים בגובה, ללא הבדל בין אדם עם עיוורון עובד/לומד לאדם עם עיוורון שאיננו עובד. כמו כן נענה האוצר לבקשת השר חיים כץ להשוות את הגיל המירבי לזכאות לדמי ליווי בין גברים ונשים, שיעמוד כעת על 67, ובכך  הנשים בגילאי עבודה שהיו זכאיות לקצבה רק עד גיל 62, יקבלו אותה עוד חמש שנות נוספות.

לקצבאות החדשות יהיו זכאים כל 7,500 נושאי תעודת עיוור ולקויי הראייה הקשים שזכאים כיום לדמי ליווי, עלות הגדלת הקצבאות כ-50 מיליון שקלים בשנה. סה"כ יעניק המשרד קצבאות ניידות לעיוורים בגובה כ-120 מיליון שקלים בשנה.