ועדת הבחירות המצרית הודיעה אתמול (שני) כי הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי זכה לכהונה שנייה בת ארבע שנים כנשיא מצרים, עם יותר מ-97% מהקולות. בבחירות שהתפרשו על פני כמה ימים בשבוע שעבר, הצביעו כ-41.05% מבעלי זכות הבחירה המצריים.

מול הנשיא הנבחר לא עמד אף מועמד בולט, כך שנצחונו לא עמד בספק, זאת לאחר שמספר מועמדים פוטנציאליים בעלי עוצמה פרשו מהמרוץ לאחר שהופעל עליהם לחץ. יריבו היחיד, הפוליטיקאי מוסא מוסטפה מוסא, התגלה כתומך הנשיא ונראה שלא עשה כל מאמץ לאתגר אותו. הוא זכה לפחות מ-3% מהקולות.

א-סיסי הוביל את ההפיכה הצבאית ב-2013 שבה הודח המנהיג הראשון שנבחר בבחירות חופשיות, האיסלמיסט מוחמד מורסי. מאז, כלא המשטר אלפי איסאלמיסטים ומספר פעילים חילוניים בולטים.

הרשויות במדינה הפעילו מאמצים גדולים על מנת להגדיל את אחוזי ההצבעה, ואיימו לקנוס את מי שיחרים את הבחירות.

"הבחירות היו אפוס של אהבה למצרים" אמר לאשין איברהים, יו"ר ועדת הבחירות אשר הכריז על התוצאות הרשמיות בטלוויזיה. "זה היה אפוס שגילם את מאבקם של האנשים לצדק, כבוד ודמוקרטיה". בפנייה למצביעים אמר: "הוכחתם את אהבתכם למצרים, ושאתם עדיין עומדים מאחורי מדינתכם. השתתפותכם לא היתה תלויה בהבטחות או איומים, אלא הונעה מאהבתכם למצרים".

 

עם היוודע תוצאות ההצבעה, יצאו אלפי תומכי א-סיסי לרחובות קהיר וערים נוספות וחגגו את זכייתו בשירת שירים פטריוטיים ובנפנוף בדגלים.