הממשלה הסינית הודיעה אתמול (רביעי) כי היא תטיל מכסים נוספים של עוד 25% על מוצרים אמריקאיים בשווי 3 מיליארד דולר, בתגובה על הצעדים שבהם נקט ממשל טראמפ בשבוע שעבר.

שר המסחר הסיני אמר כי סין "תבטל את ההקלות" שניתנו על ייבוא של 120 סוגי מוצרים אמריקאיים שיובאו עד כה ללא מכס. המכסים יוטלו החל מיום שני הקרוב, כך לפי הממשלה הסינית.

בניין הבורסה הסינית בעיר שנג׳ן (צילום: shutterstock).

"מספר גדול של אנשים הביעו את תמיכתם במהלך", במטרה "להגן על האינטרסים של המדינה ושל התעשייה", כך נמסר ממשרד המסחר הסיני בנושא. עם זאת, המשרד קרא לממשלת ארה"ב להביע נכונות לפתוח בדיאלוג במטרה להימנע ממלחמת סחר. "בתור שתי הכלכלות הגדולות בעולם, שיתוף פעולה היא הדרך האפשרית היחידה", כתבו הסינים.

עם זאת, אנליסטים המסקרים את יחסי המסחר בין שתי המדינות טוענים כי המכסים שהוטלו אינם פוגעים באופן קשה בייצוא האמריקאי לסין. "כמות הסחורה שעליה יוטלו המכסים היא לא גדולה. זה מראה שסין מוכנה להוריד הילוך במלחמת הסחר. יש לזכור שהאמריקאים היו אלו שעשו את המהלך הראשון. טראמפ נתן מכה ראשונה קשה, וסין הגיבה במכה קלה", אמר שי ינהונג, ראש המחקר באוניברסיטת רנמין בבייג'ינג.

בעת מערכת הבחירות לנשיאות השתמש טראמפ בסין למינוף האהדה בציבור:

למרות זאת, יש קולות בסין שקוראים לתגובה חריפה יותר לצעדים. בשבועות האחרונים קוראים ניצים סיניים להטלת מכסים על מוצרי הייבוא הגדולים ביותר של ארה"ב לסין – סויה וחלקי מטוסים. דבר זה אכן יפגע קשות בייצוא האמריקאי, אך כלל לא ברור מה תהיה ההשפעה של מהלך כזה על הכלכלה הסינית.