המדינה הגישה אתמוך (רביעי) את תשובתה לעתירתם של עורכי הדין איתי מק ואביגדור פלדמן, לגבי שחרורם של המהגרים האפריקאים הכלואים במתן סהרונים, וזאת לאור קריסת המתווה עם המדינה השלישית וביטול הבזק של ההסכם עם סוכנות הפליטים של האו"ם. בתשובתה לעותרים חשפה המדינה כי הבוקר יצא שליח מיוחד מטעמה למדינה שלישית השנייה, זו שההסכם איתה לא קרס לאחר שסירבה לקלוט מהגרים שברירתם היחידה היתה כלא, וימסור האם המדינה הזו מוכנה להמשיך בדיאלוג עם ישראל לגבי קליטת המהגרים.

על פי פרסומים שונים, המדינה אליה מיודעים המהגרים לגירוש היא אוגנדה, וזאת לאחר שההסכם עם רואנדה קרס.

המדינה תגיש עד מחר את תשובת היועץ המשפטי לממשלה, לגבי השארתם של המהגרים האפריקאים במשמורת בסהרונים.

מתקן סהרונים. צילום מתוך אתר שרות בתי הסוהר

"יצוין, כי אף מדינה שלישית שנייה זו אושרה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה הקודם" כתבה המדינה, "כעומדת בתנאים הנדרשים לשמש יעד להרחקת מסתננים אליה. בהמשך לכך, אף יצאו אליה כבר מסתננים מרצון, וכן מסתננים אשר הוחזקו במשמורת והודיעו על החלטתם לצאת למדינה זו. עם זאת, משהובא הנושא כעת לבחינת היועץ המשפטי לממשלה, ונוכח טענות שהועלו נגד המדינה השלישית השנייה לאחרונה, ולאור מיקוד ההרחקה במדינה זו בלבד כעת, נדרשה קבלת מספר עדכונים עובדתיים, לרבות מטעם השליח המיוחד למדינות השלישיות המופקד על הנושא. בהתאם, יצא שליח זה הבוקר למדינה השלישית השנייה בה מדובר והוא צפוי למסור תשובות ועדכונים בערבו של יום זה, ולכל המאוחר בבוקר יום חמישי."

הערב תתקיים מחאה של המהגרים האפריקאים ופעילי תנועת "עוצרים את הגירוש" בעקבות ביטול ההסכם עם נציבות הפליטים של האו״ם והפקרת גורלם של עשרות אלפי מבקשי המקלט ותושבי שכונות דרום העיר ת״א, ברחבת המשביר הישן בירושלים.