האם מתקפה אמריקנית בתגובה למתקפה הכימית של משטר אסד על דומא מתקרבת? מספר כלי תקשורת אמריקאים פרסמו כי לארה"ב יש מספר ספינות חמושות בטילי שיוט מסוג טומהוק באזור, בין השאר, ספינת הטילים דונלד קוק, שסיימה ביום שני לעגון בנמל בקפריסין, ויצאה להפלגה במזרח הים התיכון סמוך לסוריה. בתוך כך סוכנות הידיעות רויטרס דווחה כי גורמים אמריקאים אמרו כי ארה"ב בוחנת אפשרות לתגובה צבאית רב לאומית. הפקידים האמריקאים שדיברו בעילום שם לא גילו שום תוכניות, אך הודו כי נבנו אפשרויות צבאיות. הבית הלבן, הפנטגון ומשרד החוץ סירבו להגיב על אופציות ספציפיות או אם פעולה צבאית היתה צפויה.

בדברים שאמר במהלך ישיבת קבינט גינה הנשיא את "ההתקפה הנוראית" בשבת בה נהרגו 40 אנשים, בהם ילדים. "זו הייתה התקפה אכזרית" אמר, "זה היה נורא". עוד הוסיף כי ידון עם יועציו הצבאיים כדי לשקול את אפשרויות התגובה של ארה"ב ואמר "כל האפשריות על השולחן".

טראמפ אמר שארה"ב עדיין חוקרת אפשרות לפיה רוסיה ואיראן היו מעורבות בתקיפה. "אם זו רוסיה, אם זו סוריה, אם זו איראן, אם אלו כולן ביחד, אנחנו נברר את זה" אמר. עוד הוסיף על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, "כולם הולכים לשלם מחר, גם הוא, כולם ישלמו".

טראמפ תכנן שתי פגישות עם עוזרים בכירים לענייני ביטחון לאומי בנוגע לסוריה, וזאת בנוסף לפגישה שתוכננה מראש עם מפקדי צבא ארה"ב מסביב לעולם. זהו היום הראשון בתפקיד של יועץ הביטחון הלאומי החדש של טראמפ, ג'ון בולטון, שבעבר תמך בפעילות צבאית נגד סוריה.

הדיונים בבית הלבן קורים במקביל לכך שרוסיה והצבא הסורי האשימו את ישראל בהתקפת בסיס אוויר במרכז סוריה במהלך הלילה.  משרד הביטחון הרוסי הצהיר כי שתי מטוסי קרב ישראליים תקפו את בסיס חיל האוויר הסורי טי-4 במתחם חומס ביום שני. לטענת הצבא הרוסי, התקיפות בוצעו מהמרחב האווירי של לבנון. עוד נמסר כי יורטו חמישה מתוך שמונה טילים שנורו על ידי המטוסים הישראליים, על ידי מערכות ההגנה האוויריות הסוריות.

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, צוטט בכלי בתקשורת במדינה כאומר שההתקפה הלילה היא "התפתחות מסוכנת". לברור הוסיף כי הוא מקווה שארה"ב מבינה זאת, וכי "המצב בסוריה הופך למסוכן מדי, שחקנים שאף אחד לא הזמין מופיעים שם עכשיו".

בניגוד להערכות המוקדמות, התקיפה הלילית של הבסיס התבצעה ככל הנראה ללא קשר לשימוש שעשה משטרו של בשאר אסד בנשק כימי וזאת למרות התגובות החריפות של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ. במתקפה הכימית נרצחו כ-200 אזרחים ועוד מאות נפצעו. טראמפ האשים את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואת איראן כמי שנושאות באחריות, כשכתב בחשבון הטוויטר שלו: "הנושאים באחריות על המתקפה הם הנשיא פוטין, רוסיה ואיראן שאחראים לגיבוי אסד". טראמפ אף כינה את אסד "חיה" והביע שאט נפש מהטבח.