הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה היום (שלישי) כי עברה לחקירה גלויה נגד חברת אפל ישראל, במסגרתה זומן גם המנכ"ל רוני פרידמן, בחשד לאי גילוי מידע מהותי לצרכנים על תכונת האטה בגרסאות עדכון למכשירים הסלולריים מתוצרת החברה.

החקירה נפתחה לאחר שגולשים בישראל התלוננו ברשתות החברתיות על על כך שאפל שילבה לכאורה, רכיב הגורם להאטה מכוונת שלה מכשירים במסגרת עדכון תוכנה שהיא מציעה לצרכנים. עוד מסרה הרשות כי קיים חשד כי דברי ההסבר המוצגים לצרכן טרם קבלת עדכון הגרסה, אינם כוללים את גילוי המידע המהותי המתייחס לקיומה לכאורה של תכונת האטה, כלומר המשתמש לא מיודע כלל שמהירות האייפון תואט משמעותית אחרי שישדרג לגרסה החדשה.

החברה חשודה בעבירה על הוראות חוק הגנת הצרכן על איסור הטעיה. על פי החוק  " "לא יעשה עוסק דבר – במעשה או במחדל, בכתב או בעל פה או בכל דרך אחרת לרבות לאחר מועד ההתקשרות בעסקה – העלול להטעות צרכן בכל ענין מהותי בעסקה (להלן – הטעיה)".

בדצמבר האחרון הודתה אפל העולמית כי אכן שילבה בשני עדכונים למערכת ההפעלה, תכונה שהאטה משמעותית את פעילות המעבד ברגע שהסוללה מדרדרת, כדי למנוע קריסה פתאומית של האייפון. לטענת החברה, ההאטה עוזרת למכשירים להיות יציבים הרבה יותר, מכיוון שברגע שהסוללה נחלשת, היא לא מסוגלת לספק את הזרם הנדרש בפעילויות בהן המעבד דורש מתח גבוה וכך האייפון נכבה.