מאות משתתפות ומשתתפים בכעשרה מוקדים ברחבי הארץ; ירושלים, תל אביב, הקריות, באר שבע, נתניה, רחובות,רמלה ואשדוד, הפגינו אמש (ג') במחאה למען השבתו בשלום של אברה מנגיסטו, השבוי מזה 1311 ימים בידי חמאס בעזה. המשתתפים קראו, "עוד אברה חי!", "מחזירים את אברה הביתה!", הניפו שלטים וזכו לאהדת ציבור הנהגים והנהגות.

רבקה אווקה, תושבת חדרה, הגיעה לנתניה לצד כמה מאות ישראלים שגורלו של אברה מדאיג אותם, כדי להשתתף במחאה. "באתי בעיקר בשביל לחזק את המשפחה" אמרה ל'דבר ראשון'.

המחאה להשבת אברה מנגיסטו, נתניהו 10/4/2018 (צילום: רבקה אווקה)

בהפגנה שהתקיימה במספר מוקדים ברחובות נעצרו חמישה מפגינים שעל פי המשטרה הפרו את הסדר, חסמו כבישים ותקפו שוטרים. מהמשטרה נמסר כי "משטרת ישראל תאפשר את חופש המחאה, אך לא תתיר הפרת הסדר הציבורי ופגיעה במרקם החיים התקין".

שלט מחאה, הקורא להשבתו של אברה מנגיסטו, ברמלה (צילום: שושנה טפרה)

לפני שבוע וחצי הקימו פעילות ופעילים ובני משפחת מנגיסטו אוהל מחאה מול מעון ראש הממשלה בירושלים. אלפי אנשים, ארגונים, חניכי תנועות נוער, מנהיגי העדה האתיופית, אישי ציבור, אמנים וחברי כנסת הגיעו לתמוך במשפחה, אולם עד כה ראש הממשלה לא פקד את האוהל, ובאופן עקבי מתעלם ממשפחת מנגיסטו בהצהרות לתקשורת – כך לטענת הפעילים.

מבין הפוקדים עד כה את אוהל המחאה נמנו בין השאר חברי הכנסת קסניה סבטלובה, מיכל בירן ועמיר פרץ (המחנה הציוני), פנינה תמו-שטה (יש עתיד)\ עודד פורר (ישראל ביתנו), אורן חזן ואברהם נגוסה (הליכוד), היוצרות דפני ליף ועלמה זהר, המתמודד לראשות מרצ אבי בוסקילה, עיתונאי מעזה ועוד.

גם משפחתו של אורן שאול ז"ל הגיעה לבקר ולתמוך, ביקור שאינו מובן מאליו בסבך המציאות הגיאו-פוליטית בה נמצאת ישראל, ומשפחות השבויים והנעדרים בתוכה.

אחד הביקורים המרגשים ביותר היו של הפעיל החברתי אלכס פרידמן, מראשי המאבק להעלאת קצבאות הנכים, שהגיע כדי לחזק את המשפחה ואת הפעילים. כוותיק במחאות ובמאבקים ציבוריים הוכיח אלכס כי הציבור הישראלי אינו אדיש נוכח עוולות ומצוקות, ונכון לצעדים משמעותיים לטובת פתרון של סוגיות חברתיות.