קטע שצולם לפני כעשרים שנה חושף טפח מהיחס הקר והמשפיל בו נתקלו רבים מניצולי השואה בבואם לישראל: נפתלי, ניצול שואה מרמת גן, מספר בראיון על הדעות הקדומות והאדישות בהן נתקל, עד כדי החלטה שקיבלו הוא ואשתו – להתאבד בטביעה. רק ברגע האחרון הם חזרו בהם ובחרו בחיים – בשם הסיכוי לאפשר לבנם התינוק חיים טובים יותר.

"איפה שבאנו רצו להיפטר מאיתנו. לא שמעו אותנו. הם אמרו – הלכתם כמו כבשים לשחיטה". עדויות קשות של ניצולי שואה על היחס הקר שקיבלו כשעלו לארץ – ועל הבחירה בחיים מחדש.
במאי: יצחק רובין | צלם: רון כצנלסון | עורך: גלעד אימס | עורך קליפ: אתי בן טל
לכתבה המלאה: http://bit.ly/2HbTsfk

פורסם על ידי ‏דבר העובדים בארץ ישראל‏ ב- יום רביעי, 11 באפריל 2018

הראיון עם נפתלי נעשה כחלק מצילומי הסרט התיעודי "להיות כאן, להיות שם", אותו ביים יצחק רובין, מבקר הקולנוע של אתר 'דבר ראשון', ועסק בחוויות הקליטה של ניצולי השואה בארץ. כעת מצלם רובין סרט נוסף בנושא – "אדוני מאושוויץ, שתוק כבר!" (שם זמני), בו יוצגו גם חלק מהחומרים הישנים, שלא נכנסו לסרט המקורי.

"היו מאוד מאוד מאוד לא טובים אלינו איפה שאנחנו באנו, רצו להיפטר מאיתנו. לא שמעו אותנו, לא רצו לשמוע שום דבר. הם אמרו – 'אתם הלכתם כמו כבשים לשחיטה, אתם יכולתם לחיות יותר טוב ולהיפטר מההיטלר הזה'. הם לא ידעו מה שאנחנו עברנו", מספר נפתלי בעדותו, "אנחנו החלטנו, אני ואשתי, להתאבד. הלכנו לבת-ים, להיכנס לים ולהתאבד, אז באותו רגע היא אמרה לי – היא קראה לי אבאל'ה – 'אבאלה, תראה – אני יכולה להחליט בשבילי – החלטתי. אתה יכול להחליט בשבילך. אבל אנחנו לא יכולים להחליט בשביל התינוק שיש לנו בפנים, אולי הוא רוצה לחיות?' עם המילים האלה היא כל כך השפיעה עלי, שאני אמרתי – אנחנו נסבול ונחיה הלאה.'"

"אני רוצה לתת קול להורים שלי, ניצולי השואה", מספר רובין. "בכנס מפא"י ב-1950 בן גוריון אמר עליהם שהם אנשים רעים ואגואיסטים, אחרת הם לא היו שורדים את השואה. אבל כולם התייחסו ככה לניצולי השואה. פגשתי את נפתלי, ששכל בשואה את אשתו הראשונה ואת שני בניו. הוא התחתן במחנה עקורים עם אשתו השנייה. כשהגיע לארץ אמרו לו 'אתם סבון, השלכתם את הילדים שלכם ונשארתם בחיים', ו'זה מגיע לכם כי לא עליתם לארץ בזמן'. גם אמא שלי שמעה משפטים כאלה".

"אותו ילד שנפתלי ואשתו החליטו להשאיר בחיים גדל להיות איש מוסד ותעשיין רציני. נפתלי אומר שדרך הילד המצליח הוא הראה לאלו שהשפילו אותו. יש אימרה מפורסמת שבכך שניצולי השואה הצליחו לשרוד ולהקים מחדש את חייהם הם ניצחו את היטלר. זה נכון, אבל באותה מידה הם ניצחו גם את אלו שהשפילו אותם כשהגיעו לישראל. כמובן שכל קבוצות המהגרים שהגיעו לארץ הושפלו, אבל ניצולי השואה עברו חוויה קשה במיוחד – לא רק שהם איבדו את המשפחות שלהם, הישראלים האשימו אותם בכך".

במאי: יצחק רובין | צלם: רון כצנלסון | עורך: גלעד אימס | עורך קליפ: אתי בן טל