דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת ל' בכסלו תשפ"ב 04.12.21
16°תל אביב
  • 13°ירושלים
  • 16°תל אביב
  • 16°חיפה
  • 12°אשדוד
  • 10°באר שבע
  • 16°אילת
  • 16°טבריה
  • 13°צפת
  • 14°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
יום השואה התשע"ח

מצעד החיים / הנשיא רובי ריבלין לנשיא פולין: "צל גדול מעיב על היחסים שלנו"

12 אלף משתתפים יהודים וישראלים משתתפים השנה במצעד החיים, בהם ניצולים, קציני וחיילי צה"ל, נשיא המדינה והצמרת הביטחונית | מתווה המצעד: ממחנה אושוויץ למחנה בירקנאו

נשיא המדינה מוביל את מצעד החיים בפולין כשלצידו הרמטכ"ל, המפכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ. יום חמישי, כ"ז בניסן תשע"ח, 12 באפריל 2018. (צילום: קובי גדעון לע"מ)

12 אלף משתתפים צועדים בשעה זו במצעד החיים שנערך על אדמת פולין, ביניהם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט, המפכ"ל רב ניצב רוני אלשיך, ראש המוסד יוסי כהן, ראש השב"כ נדב ארגמן, קציני צה"ל, שוטרים, סוכני שב"כ ומוסד, ניצולי שואה ומשפחותיהם, תלמידים, ארגונים חניכי תנועות נוער ועוד. המצעד אורכו 3 ק"מ, ממחנה בירקנאו למחנה אושוויץ, שם יערך טקס.

משלחת אנשי ונשות שירות הביטחון הכללי המשתתפים במצעד החיים יחד עם ראש השב"כ נדב ארגמן, הם כולם דור שני ושלישי של ניצולי שואה. רבים מבני משפחותיהם המורחבות מצאו את מותם באוושויץ, חלקם אף היו ממנהיגי מרד גטו ורשה. מסיבות ביטחוניות, את המשלחת לא ניתן לזהות בתוך 12 אלף הצועדים.

מצעד החיים 12באפריל 2018 (צילום: יוסי זלינגר/פלאש90)

נשיא המדינה מוביל את מצעד החיים בפולין כשלצידו הרמטכ"ל, המפכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ. יום חמישי, כ"ז בניסן תשע"ח, 12 באפריל 2018. (צילום: קובי גדעון לע"מ)

נשיא המדינה ריבלין, המריא הבוקר (חמישי) אל העיר קרקוב שבפולין לקראת השתתפותו במצעד. עם נחיתתו בפולין ברך הנשיא את ראשי מערכות הביטחון, הרמטכ"ל, המפכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ, וחברי המשלחות של בית הנשיא והארגונים שיצעדו לצידו ב"מצעד החיים" שיתקיים בהמשך היום בסימן ״משואה לתקומה״. לאחר מכן קיים הנשיא פגישה מדינית עם נשיא פולין אנדז'יי דודה. בתום פגישתם נשאו השניים הצהרות משותפות לתקשורת.

"ישראל עוקבת מקרוב אחר הדיון האקדמי והפוליטי בפולין בנושאי זיכרון ואחריות," אמר נשיא המדינה והוסיף: "יש לנו הערכה לבירור הפנימי ולחשבון הנפש של החברה הפולנית. אך יש גם אי הסכמה עמוקה עליה שוחחנו. דווקא בגלל הקשר היהודי המיוחד לפולין, אנחנו תובעים כי פולין תמשיך להיות מחויבת למחקר מקיף ובלתי מוגבל על המאורעות והתהליכים מתקופת השואה. כך הוסכם בין המדינות וכך ראוי שיהיה. על המדינאים מוטלת החובה לעצב את העתיד. על ההיסטוריונים מוטלת החובה לתאר את העבר ולחקור את ההיסטוריה. אסור שנחרוג האחד לתחומו של השני."

מדברי נשיא פולין בהצהרות שנשא לאחר המפגש בין הנשיאים: "המפגש שלנו פה הוא כבוד גדול, אך גם עדות לאסון הגדול שקרה כאן. אנחנו נפגשים פה במצעד החיים כעדות לזיכרון שואת היהודים. אנחנו אומרים לעולם דווקא מכאן, מהמקום שבו בוצע האסון הנוראי הזה, שלעולם לא עוד. אנחנו קוראים לעולם כולו לראות לאן יכולה להוביל שנאת זרים, אנטישמיות. זוהי זעקה לעולם כולו לזכור כי בני אדם חייבים להתייחס בכבוד האחד לשני וכי לעולם לא עוד.

 

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!