דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון י"ח באייר תשפ"ד 26.05.24
26.7°תל אביב
  • 25.9°ירושלים
  • 26.7°תל אביב
  • 23.9°חיפה
  • 26.2°אשדוד
  • 30.9°באר שבע
  • 36.8°אילת
  • 32.1°טבריה
  • 23.6°צפת
  • 28.5°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
עזה

נוהל שישי / ההפגנות האלימות ברצועה: מטען פוצץ על הגדר, בקבוק תבערה חובר לעפיפון

צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות, במקום אחד בו ניסו לפרוץ את הגדר פתח באש | לפי משרד הבריאות הפלסטיני עד כה כ-360 נפצעו בעימותים, לא דווח על הרוגים | בתוך הרצועה דרכו מפגינים על דגלי ישראלים ענקים שנפרשו על הקרקע

עזתים מיידים אבנים בהפגנות מול גדר הגבול בעזה 13 באפריל (AP Photo/ Khalil Hamra)
עזתים מיידים אבנים בהפגנות מול גדר הגבול בעזה 13 באפריל (AP Photo/ Khalil Hamra)
שי ניר

בפעם השלישית – יום שישי הפגנות פלסטיניות אלימות במספר מוקדים על גבול רצועת עזה. צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות, ובמקום אחד בו היה ניסיון לפרוץ את הגדר הגיב צה"ל באש חיה. לפי משרד הבריאות הפלסטיני עד כה 363 נפצעו בעימותים, טרם רווח על הרוגים. מקורות פלסטינים טוענים כי אוהלי הטיפול הרפואי שהקימו נפגעו מרימוני גז. בינתיים ברצועה דורכים מפגינים על דגלי ישראל ענקים שנפרסו על הקרקע.

בשישי בצהריים נמסר מצה"ל כי "בשעה האחרונה אירעו מספר ניסיונות לפגיעה במכשול הביטחוני ולחצייתו ובהם הנחת מטען באזור קרני שהתפוצץ ושילוח עפיפון ועליו בקבוק תבערה. אירועים אלה נוספים לניסיונות פיגוע מהשעות האחרונות, ובהם זריקות מטענים, בקבוקי תבערה וחבלה במכשול בטחוני. כוחות צה"ל משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.  צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעל מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך".

גורמים שונים מעריכים שלאחר ההצלחה ההסברתית עם הפגיעה בעיתונאי במהלך ההפגנות, מנסים בחמאס להראות שוב פגיעה בעיתונאים ואנשי רפואה בכדי לעורר סימפטיה למאבק בקרב מדינות העולם. בתמונות שפרסם צה"ל נראה מחבל המיידה לכאורה מטען חבלה לכיוון הגדר, וזאת שהוא נמצא מטרים ספורים מעיתונאי.

מחבל מיידה חפץ הנחשד כמטען חבלה, באזור קרני במרחק מטרים ספורים מהגדר. בצמוד אליו נראים עיתונאים וכן אדם נכה. (צילום: דו"צ)
מחבל מיידה חפץ הנחשד כמטען חבלה, באזור קרני במרחק מטרים ספורים מהגדר. בצמוד אליו נראים עיתונאים וכן אדם נכה. (צילום: דו"צ)

מוקדם יותר היום (שישי), פנה דובר צה"ל בערבית לתושבי עזה וקרא להם לא לשתף פעולה עם חמאס. בפוסט שהופץ ברשתות החבריות כתב: "חילול יום השישי המקודש בטרור הוא כפירה", והוסיף "אל תתנו לחמאס לנצל אתכם לביצוע עבירות כי אתם אלה שתשלמו את המחיר".

ההפגנות הן במסגרת קמפיין 'השיבה' הפלסטיני בגבול רצועת עזה, והן מתקיימות זה השבוע השלישי. ההפגנות בהובלת ארגוני החמאס והג'יהאד האיסלמי צפויות להתפתח להפרות סדר אלימות ולהתנגשויות עם כוחות צה"ל, ששומרים על גדר המערכת. מאז החל הקמפיין הפלסטיני נהרגו כ-33 פלסטינים בגבול הרצועה, 26 מתוכם בימי שישי במהלך ההפגנות.

בלילה שבין רביעי לחמישי תקף צה"ל מהאוויר מטרת טרור במתחם צבאי השייך לארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. לדברי דובר צה"ל התקיפה בוצעה בתגובה למטען שהונח בחסות הפרות הסדר האלימות ברצועה, והופעל אתמול כנגד כלי הנדסי של צה"ל. זמן קצר לאחר מכן תקף צה"ל ופגע בחוליית מחבלים שככל הנראה ניצלה חולשה של מערכת כיפת ברזל, הירי הפעיל את אזעקת צבא אדום בעוטף.

ביום ראשון השבוע ירה כוח צה"ל לעבר שלושה פלסטינים שנחשדו בניסיון לחצות את גדר הגבול בדרום הרצועה לשטח ישראל. מדובר צה"ל נמסר אז כי הכוחות ביצעו ירי לעבר השלושה והם שבו על עקבותיהם. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי במקום התפתחו חילופי אש וכי צה"ל הגיב בירי פגזי טנקים.

גם השבוע נמשך הויכוח הציבורי הסוער ביחס לשימוש באש חיה של כוחות צה"ל נגד מפגינים במישורים ערכיים משפטים ובנסיונות לקעקע את הלגיטימציה הישראלית להשתמש בכוח בשמירה על הגדר.

בתחילת השבוע הופץ ברשתות החברתיות סרטון אשר צולם על גבול רצועת עזה ומבעד אמצעי אופטי המגדיל למרחוק בו נראה ירי אל עבר פלסטיני הנמצא בצדה השני, שנפגע ונופל לקרקע. ברקע הצילום נשמעים החיילים המשקיפים על הנעשה וצוהלים משמחה ומתנהגים בצורה לא ראויה. על רקע המתיחות הביטחונית בגבול הרצועה הסרטון הביא לסערה ציבורית והמגיבים בשדה הפוליטי חיזקו באמצעותו את טיעוניהם השגרתיים בזכותם או בגנותם של חיילי צה"ל. למחרת פורסמו ממצאי תחקיר צה"ל על הסרטון ומהם עלה כי הסרטון איננו אקטואלי מאחר וצולם בחודש בדצמבר האחרון, במהלך הפרות סדר אלימות במרחב כיסופים ולא במהלך האירועים בשבועיים האחרונים. עוד נמסר כי הסרטון צולם על ידי חייל שאינו חלק מהכוח שירה וכי ההתבטאויות הנשמעות בו "אינן הולמות את הרוח ומידת האיפוק המצופה מחיילי צה"ל ויטופלו במישור הפיקודי בהתאם".

צל נוסף ריחף מעל פעילות צה"ל על גבול הרצועה בעקבות מותו מירי באש חיה של העיתונאי יאסר מרתג'א ביום שישי האחרון, שהובילה למלחמת גרסאות אם מדובר היה בעיתונאי או בפעיל חמאס במסווה של עיתונאי שעסק באיסוף מודיעיני במהלך האירועים ולכן נורה. בצד הפלסטיני פרסמו סרטון שמראה את הרגע בו הוא נורה וכי לבש בגד עליו כתובה המילה PRESS (עיתונות). לאחר מכן בישראל התפרסמו דיווחים וראיות על היותו בעל תפקיד ופעיל בזרוע הצבאית של החמאס. כך או אחרת לא ניתנה כל ראייה אם הירי שבוצע היה חוקי לאחר ראיה מפלילה בשטח שהתירה את הירי עליו באש חיה. דובר צה"ל סרבו להתייחס לשאלת דבר ראשון אם הייתה הפללה בשטח של מרתג'א ולבקשה להציגה.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!