הכלכלן הראשי במשרד האוצר פרסם אתמול (ראשון) נתונים לפיהם הקיפאון בשוק הנדל"ן נמשך. בפברואר נרשמה ירידה של 12% במכירת דירות במחירי שוק לעומת פברואר 2017. סה"כ נרכשו בפברואר 8,700 דירות  מתוכן כ 1,100 דירות במסגרת מחיר למשתכן וכ 1,800 דירות חדשות במחירי שוק.

על אף שפרויקט מחיר למשתכן רשם בפברואר שיא מכירות של כ-1,100 דירות, בכלל השוק נרשמה ירידה של 4% לעומת חודש ינואר 2018 ושל כ-2% לעומת חודש פברואר 2017. מבחינה של היקף הדירות שנמכרו במחירי שוק עולה כי בפברואר נמכרו 7,600 דירות בלבד, ירידה של כ 12% לעומת פברואר הקודם. גם בתחום הדירות החדשות במחירי שוק נרשמה ירידה במספר העסקאות שעמד על כ-1,800, ירידה של כ-5% לעומת ינואר.

על פי הכלכלן הראשי, מגמת הקיפאון בשוק הנדל"ן משפיעה גם על משפרי הדיור שלא מצליחים למכור את דירתם הישנה. משפרי הדיור מחזיקים כ-13,000 דירות 'בהמתנה' המיועדות להימכר. מדובר בנתון חשוב מאחר שאם משפרי הדירות לא יצליחו למכור את דירותיהן עד לסוף השנה הם ימוסו כמי שמחזיקים בדירה להשקעה.

גם בקרב המשקיעים חלה נסיגה משמעותית מהשוק. משקלם הכולל של המשקיעים מסך העסקאות עמד על 13% בלבד. מדובר בנתון הנמוך ביותר מזה 18 שנה. מספר הדירות שנרכשו בידי משקיעים ירד בכ-29% ומלאי הדירות שבידי המשקיעים יורד כבר חודש עשירי ברציפות.

מנתונים אלה, בשילוב המספר הגבוה של דירות הנמצאות במלאי (בידי קבלנים או בידי משפרי דיור שטרם מכרו את דירתם הישנה) כמו גם יציאתם של המשקיעים משוק הדיור, נראה כי יש סיכוי שבתקופה הקרובה ייתכן והשוק ילחץ את הקבלנים ואת בעלי הדירות להורדת מחירים. תמיכה של הממשלה במגמה הזו עשויה להשיג את המטרה שכחלון כל כך מחכה לה: ירידה ברורה שלא ניתן לערער עליה במחירי הדירות.