מועדון הכדורגל האנגלי צ'לסי והקונגרס היהודי העולמי הכריזו על שותפות אסטרטגית במאבק באנטישמיות בספורט. היוזמה המשותפת והחשובה הינה במסגרת הפעילות הבינלאומית הנרחבת שמובילה צ'לסי כנגד אנטישמיות בספורט, אשר הושקה בתחילת השנה במהלך משחק באצטדיון הבית.

במסגרת הפרויקט המשותף יובילו הצדדים שלוש יוזמות חדשניות שמטרתן לעודד אוהדים, גורמים ממשלתיים ואת הציבור הרחב לפעול כנגד אנטישמיות בספורט באופן רציני ומעמיק.

כפי שמסביר בעלי מועדון הכדורגל צ'לסי, רומן אברמוביץ': "אני שמח לציין כי היוזמה הרחבה שהשקנו בצ'לסי למאבק באנטישמיות זוכה לתגובות חיוביות מאוד בקרב האוהדים והקהילה. שיתוף הפעולה הזה הוא הצעד הבא לחיזוק מאמצינו אלה, ואני גאה לחבור לקונגרס היהודי העולמי אשר ידוע בהנהגתו ומומחיותו בתחום. אני מאמין כי מאמצינו המשותפים יחוללו שינוי אמיתי בתופעת האנטישמיות בבריטניה ובעולם כולו".

הפרויקט נבנה על ידי צוות מיוחד של הקונגרס היהודי העולמי, לאחר ניתוח והבנת האתגרים העומדים בפני עולם הספורט בנושא, ויכלול שלוש פעילויות. הפעילות הראשונה במסגרת שיתוף הפעולה, אשר יוצאת לפועל בימים אלה בישראל, בארצות הברית, ובאנגליה, היא תחרות 'Pitch for Hope' בקרב סטודנטים, למציאת רעיונות חדשים שבכוחם לרתום את רוח הספורט לגשר בין דתות, קבוצות אתניות ולאומים שונים. הסטודנטים שיעלו לגמר יוזמנו אל אצטדיון סטאמפורד ברידג', שם יציגו את הצעותיהם בפני פאנל שופטים אשר יורכב מנציגי הקונגרס היהודי העולמי ומועדון הכדורגל צ'לסי. בכל מדינה יזכה פרויקט מנצח אחד ויעניק לקבוצה המנצחת פרס בשווי 10,000 דולר לפעילות הפיילוט. בסוף השנה התחרות עתידה להתרחב גם לצרפת ולגרמניה ויתכן שאף למדינות נוספות.

הפעילות השנייה תכלול סדרת סרטונים ותכנים חינוכיים שיופצו בעולם, למטרת העלאת המודעות בנושא אנטישמיות וגזענות. הסדרה תשלב שחקנים, אוהדים וכן ניצולי שואה. התכנים יופצו במהלך עונת הכדורגל 18/19 במשחקים וברשתות החברתיות. בשלב השלישי, במחצית 2019, יארחו הקונגרס היהודי העולמי והמועדון צ'לסי, פורום מיוחד של גורמי ממשל וחברה, התאחדויות כדורגל, שחקנים וקבוצות מכל העולם. אשר יובילו תהליכים גלובליים לטיפול בתופעת האנטישמיות.

מדבריו של מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר: "אנחנו משבחים את מועדון הכדורגל צ'לסי על ההובלה האמיצה של קמפיין נגד מגפת האנטישמיות בספורט ומבקשים ממועדוני ספורט והתאחדויות נוספות ללכת בעיקבותם, להפוך מילים למעשים, לאכוף באפס סובלנות את השנאה ולחנך את האחר על סכנותיה. הדרך לפנינו לא תהיה קלה, אך אני בטוח כי יחד, נצליח לבעוט את האנטישמיות מהמגרשים אחת ולתמיד".