מזג אוויר מעניין צפוי לנו בימים הקרובים, בטח לאחר שרובנו כבר איפסנו את בגדי החורף עמוק בארונות.

היום (רביעי) צפויים ממטרים ברוב אזורי הארץ, מלווים בסופות רעמים וברד. קיים חשש כבד משטפונות בנחלי הדרום והמזרח, וקיים חשש מהצפות במישור החוף. תחול ירידה ניכרת בטמפרטורות, והן תהיינה נמוכות מהרגיל בעונה. אובך ייתכן בעיקר בצפון הארץ. למרות שעונת הרחצה נפתחה ברבים מהחופים, הים התיכון יהיה גלי, ומסוכן לרחצה.

שוב חורף? חילזון גדול על מדרכה ביד אליהו, ת"א חורף 2018 (צילום: יהל פרג')

ביום חמישי יוסיפו לרדת ממטרים מקומיים ברוב אזורי הארץ, כשהם מלווים בסופות רעמים יחידות. גם ביום חמישי קיים חשש משטפונות בנחלי הדרום והמזרח. הטמפרטורות יוסיפו להיות נמוכות מהרגיל בעונה. הים התיכון יהיה עדיין גלי ומסוכן לרחצה.

ברשות הטבע והגנים מבקשים להזהיר את הסקרניות ורודפי השטפונות מהסכנות הכרוכות בכך: "שיטפון במדבר הוא תופעת טבע מרשימה אך גם עלולה להיות מסוכנת למטיילים אם לא מקפידים על כללי בטיחות", מדגישים ברשות. "לאור תחזית מזג האוויר של השירות המטאורולוגי החוזה החל ממחר (יום רביעי) ובימים הקרובים צפי לשטפונות באזור מדבר יהודה, רשות הטבע והגנים שבה ומזכירה כללי בטיחות חשובים למטיילים.

– חל איסור מוחלט להיכנס לכל המסלולים באפיקי נחלים ובאגני הניקוז בהם קיים חשש לשיטפון . הדבר מהווה סכנת חיים ממשית. בתוך כך אסורה כניסה וחציית של אפיקי הנחלים ברגל וברכב עד לירידה מוחלטת של מפלס המים.

– אסור להתקרב בזמן שיטפון לשפת הנחל מחשש להתמוטטות הגדות, שכן לזרם השיטפון כח עצום והמים יכולים לסחוף את הגדה במהירות וללא כל סימנים מקדימים.

ברשות מדגישים כי יש להתעדכן במצב הגשמים באמצעי התקשורות השונים, ולקבל החלטות בהתאם לכך. אם בחרתם ללכת לצפות בשטפונות הצטיידו במיכל דלק מלא, ביגוד חם, תאורה ניידת, מטען סמארטפון, מי שתייה ומזון. זאת  למקרה שתיאלצו באופן לא מתוכנן להמתין זמן ממושך עד לפתיחת כביש חסום בנתיב נסיעתכם.