סוף למאגרי השמאים הסגורים של הבנקים? חוק השמאים צפוי לעלות היום (ראשון) לוועדת השרים לחקיקה. החוק שיזמו חברי הכנסת עמיר פרץ (המחנה הציוני) ורועי פולקמן (כולנו) נועד לחזק את כוח המיקוח של הלקוחות מול הבנקים בבואם לקבל הערכת שווי על הבית לטובת משכנתא.

על פי הצעת החוק, רוכשי דירות יוכלו להגיע לבנק עם הערכת שווי מכל שמאי מורשה שיבחרו, והבנק יהיה מחויב להתייחס להערכת השווי הזו בכל הקשור לקבלת משכנתאות. בכך, מקווים מציעי החוק, תעלם התופעה שבה הבנקים מחייבים את הלקוחות לעבוד עם שמאים מתוך רשימה סגורה שנקבעה על ידי הבנק. במצב הקיים, לקוח שהגיע לבנק אחד כדי לקבל משכנתא ולאחר מכן ירצה לפנות לבנק נוסף, יאלץ במקרים רבים לשלם פעם נוספת לשמאי שמאושר על ידי הבנק הנוסף שיבצע הערכת שווי נוספת.

"אישור ההצעה יבטיח שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה בהתאם לסטנדרט של שקיפות  ותחרותיות כך שהעסקה החשובה ביותר בחייה של משפחה תתבצע בתנאים הטובים ביותר האפשריים בישראל" אמר חבר הכנסת פרץ.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שותפו להצעת החוק, ח"כ פולקמן הוסיף כי "זה נכון להציב סטנדרטים של שקיפות ותחרותיות, בעיקר אם לבסוף יוכלו להקל על זוגות צעירים לרכוש דירה. מדובר בצעד נוסף לשיפור התחרותיות שיכול גם לחסוך לרוכשים עשרות אלפי שקלים בתהליך רכישת הדירה."

מעבר לשיפור המצב עבור מבקשי המשכנתאות, הצעת החוק נועדה לצמצם את השליטה של הבנקים על ענף השמאות. שליטה שיוצרת הפליה בין שמאים שנכנסו לרשימה לבין כאלו שנותרו בחוץ ואף פוגעת באמינות השמאות ויוצרת חשש להטיה של דו"חות השמאים לטובת הבנקים על מנת להישאר ברשימה.