בישראל מתחזקות ההערכות לפיהן נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ יגיע לארץ לחנוכת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. עפ"י דיווחים במספר כלי תקשורת, שוקל טראמפ להתיר למרגל המשוחרר ג'ונתן פולארד לטוס לישראל לרגל המאורע.

על פי הערכות נוספות לאחר שורת המחוות כלפי ישראל, צפוי הממשל האמריקני להניח על השולחן את תכנית השלום שלו – "העסקה הגדולה" בציפייה לקבל מצד ישראל תמורה עבורם.

רה״מ בנימין נתניהו ונשיא ארה״ב דונלד טראמפ בטקס במוזיאון ישראל בירושלים (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner, File).

שר התחבורה והמודיעין ישראל כ"ץ, נאם אתמול (ראשון) בכנס ה'ג'רוסלם פוסט' בניו יורק, והתייחס גם הוא לנושא שחרורו של פולארד: "בזכות החלטתו האמיצה והצודקת של הנשיא טראמפ, בימים הקרובים נחגוג את העברת השגרירות לירושלים" אמר כ"ץ והוסיף, "כדי להפוך את החגיגה לשמחה עוד יותר גדולה, אני פונה לידידנו הנשיא דונאלד טראמפ לאפשר לג׳ונתן פולארד לעלות לישראל ולחגוג יחד עימנו בירושלים״.

מוקדם יותר נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקאי החדש, מייק פומפאו בירושלים. פומפאו הגיע לראשונה לביקור מדיני בישראל במסגרת תפקידו החדש ובמהלך ביקורו במזרח התיכון צפוי לבקר בעמאן בירת ממלכת ירדן ובריאד בירת ממלכת ערב הסעודית. "אנו גאים לפתוח את השגרירות החדשה ב-14 במאי", אמר פומפאו לנתניהו והוסיף כי זהו מחווה לכבוד יום השנה השבעים לעצמאותה של מדינת ישראל. פומפיאו חזר על עמדת הנשיא טראמפ כי ירושלים תהיה נושא הנתון למשא ומתן בין הצדדים במו"מ לשלום בין ישראל והפלסטינים. בנושא האיום האיראני אמר פומפאו כי לישראל הזכות להגן על עצמה, והוסיף על הסכם הגרעין כי אם לא ניתן יהיה לתקנו אז ארה"ב תסוג ממנו.

"הייתה לנו עכשיו שיחה פורה וממוקדת, בנושאים בהם יש לנו עניין משותף ועל הדרכים שבהן נוכל להגן על הערכים המשותפים שלנו", סיכם נתניהו.