ראש הממשלה בנימין נתניהו נקלע אתמול (רביעי) לסיטואציה מביכה למדי, כשבזמן השתתפותו במצעד יום השנה לניצחון על גרמניה הנאצית כחלק מביקורו ברוסיה, הוצגו על פי דיווחים בתקשורת הרוסית כלי נשק חדישים המשמשים את הצבא הרוסי בסוריה – זאת בשעה שהמתיחות בין ישראל לסוריה נמצאת בשיא ושעות בלבד לאחר הדיווח הסורי על עוד תקיפה ישראלית לכאורה ליד דמשק. ישראל, כזכור, מבקשת מרוסיה מזה תקופה ארוכה להימנע מאספקת אמצעי נשק מתקדמים למשטר אסד בסוריה ובכלל זה מערכות מתקדמות נגד מטוסים.

לפנות בוקר, עת עלה על המטוס לרוסיה, אמר ראש הממשלה נתניהו: "אני יוצא עכשיו לפגישה חשובה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הפגישות בינינו הן תמיד חשובות וזו חשובה במיוחד. לאור מה שקורה בסוריה ברגעים אלה, יש צורך להבטיח את המשך התיאום הביטחוני בין הצבא הרוסי לצבא הגנה לישראל". נתניהו זכה לקבלת פנים חגיגית בקרמלין, כשב-15:30 תתקיים הפגישה הרשמית עם הנשיא פוטין. מאוחר יותר תתקיים פגישה מורחבת עם המשלחת הישראלית במתכונת ארוחת ערב.

 

מאות אלפים בכיכר האדומה במוסקבה עם תחילת מצעד יום הניצחון:

"חובתנו לזכור את זיכרון המלחמה. את כל אלו שהגנו בגופם וכבודם. עמנו לחם עד מוות", אמר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין בנאומו הבוקר. פוטין הזכיר שהעולם חייב לעם הרוסי את שחרורו, שכן הרוסים הם אלו שהצילו את אירופה והעולם מאימת "החיה הנאצית". פוטין הדגיש, בהתייחס גם לאירועים הפוליטיים האקטואליים, כי רוסיה לעולם לא תתן להיסטוריה לחזור על עצמה ולא תתן יד לאלו המנסים "לשכתב את ההיסטוריה", כדבריו. "היום הזה מראה את המעלות של עמנו, שהציל את אירופה ואת העולם מעבדות, כיליון, אימת השואה. יש את אלו אשר מנסים לשכתב את ההיסטוריה, לספר אחרת את אירועי המלחמה ולספר את הסיפור של גיבורים מזויפים. אנחנו לא ניתן לזה לקרות לעולם", הוסיף פוטין.

פוטין ונתניהו במצעד ווטרנים ברוסיה, 9 במאי 2018 (Maxim Shipenkov/Pool Photo via AP)