דו"ח החקלאות של הלמ"ס שהתפרסם אתמול (שני) מצביע על מגמה מדאיגה במשק החקלאי בישראל: שנת 2017 צמחה התפוקה החקלאית ברמה נמוכה יחסית לשנים קודמות, והרווחיות של החקלאיים ירדה ב-1.1%. כך, הנתונים מהווים תמרור אזהרה נוסף בנוגע לעתיד החקלאות בישראל.

על פי הדו"ח, התפוקה הכוללת של המשק החקלאי, שמשמעותה הערך של כלל התוצרת החקלאית בישראל עלתה ב-0.9% בשנת 2017. עם זאת, כאשר מפרידים בין תוצרת חקלאית צמחית לתוצרת בעלי חיים, הנתונים מראים מציאות מורכבת יותר. ערך התפוקה הצמחית בחקלאות הישראלית ירד בשנה האחרונה ב-0.5%, ואילו התפוקה של תוצרת בעלי החיים עלתה ב-2.9%. מדובר בעלייה מתונה יחסית לזו של שנים קודמות. לצורך ההשוואה, בשנת 2016 גדלה התפוקה החקלאית ב-4.2%.

עם זאת, אחד הנתונים המשפיעים ביותר על המשק החקלאי בישראל הוא רווחי החקלאים, שקובעים במידה רבה האם ישקיעו בהתרחבות, או ימכרו את עסקיהם. דווקא נתון זה מצביע על ירידה של 1.1%, אחרי תשלום שכר העובדים.

רווחי החקלאים הם השארית, לאחר שמחסירים את כלל ההוצאות מהתפוקה. מתוך רווחים אלו משקיעים החקלאים בהתרחבות, או בפיתוח המשקים הקיימים. ירידה ברווחיות החקלאות בישראל עשויה להרתיע אנשים נוספים מהשקעה בענף זה, ולגרום לחקלאים נוספים לעזוב את הענף.

במקביל עלה ערך הייצוא החקלאי מישראל לחו"ל ב-2.4% בשנה האחרונה, בזמן של כמות היצוא החקלאי דווקא ירדה ב-2.4%. גם התשומה (מה שהחקלאי נדרש להשקיע כדי להפיק את תוצרתו) נמצאה במגמת ירידה בשנה האחרונה, ובשנה האחרונה ירדה ב-1.4%.