דבר ראשון
טקס פתיחת השגרירות של גואטמלה בירושלים, 16 במאי 2018 (Marc Israel Sellem/POOL)
העברת השגרירות
השניים להכיר

אחרי ארה"ב: שגרירות גוואטמלה נפתחה בירושלים.

בטקס שנערך בהשתתפות נשיא גוואטמלה ג'מי מוראלס אמר ראש הממשלה נתניהו: "זאת התחלה של משהו יוצא מן הכלל. תמיד הייתם בין הראשונים. הייתם המדינה השנייה שהכירה בישראל"

עדכון אחרון: 16.05.2018, 11:47

יומיים לאחר שארה"ב קבעה את התקדים, היום (רביעי) הצטרפה גוואטמלה וחנכה את בניין השגרירות שלה בבירת ישראל ירושלים. הטקס נערך בגן הטכנולוגי ליד קניון מלחה, בהשתתפות ג'מי מוראלס נשיא גוואטמלה שהגיע אתמול לישראל, וראש הממשלה בנימין נתניהו.

לפני הטקס, התקיימה פגישה מצומצמת של ראש הממשלה עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס. במקביל, רעיית ראש הממשלה הגברת שרה נתניהו נפגשה עם רעיית נשיא גואטמלה, פטריסיה מוראלס.

בשעה 13:00 יקיימו ראש הממשלה והנשיא פגישת עבודה משותפת מורחבת עם הפמליות, במסגרת ארוחת צהריים.

נתניהו אמר בטקס: "זאת התחלה של משהו יוצא מן הכלל, למעשה התחלה מחדש של משהו יוצא מן הכלל, וזה היחסים בין גואטמלה וישראל.

זה הולך יד ביד. לפני יומיים פתחנו את השגרירות האמריקנית בירושלים,  וזה לא מקרי שגואטמלה היא בין המדינות הראשונות שפותחות את השגרירות שלהן בירושלים. תמיד הייתם בין הראשונים. תמיד.

הייתם המדינה השנייה שהכירה בישראל, אבל היה לכם תפקיד מאוד חשוב בתהליך זה, כיוון שהשגריר שלכם באו"ם, חורחה גרנדוס, היה פעיל מאוד באותם ימים במאמץ לשכנע מדינות באו"ם לתמוך בהחלטת החלוקה שהיוותה למעשה את ההכרה של האו"ם במדינה היהודית.

לכבודו ולכבוד מאמציה של גואטמלה באותם ימים, ישנו רחוב גואטמלה כקילומטר מכאן, בירושלים. יש רחוב גואטמלה בהרבה מאוד רחובות קהילות בישראל כיוון שאנחנו זוכרים את החברים שלנו, וגואטמלה היא חברה שלנו, כאן ועכשיו".

גואטמלה – תעודת זהות (גרפיקה: אידאה)

לישראל וגואטמלה קשרים היסטורים וקרובים מאוד הכוללים שיתופי פעולה כלכלים ובתחום הסחר הביטחוני. גואטמלה הייתה בין תשעת המדינות שהתנגדו להצעת ההחלטה הדוחה את הכרזת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי ארה"ב מכירה בעיר ירושלים בירת ישראל. בשנת 1980 לאחר שישראל חוקקה את חוק ירושלים, התקבלה החלטה באו"ם שהתנגדה לחוק ובעקבותיה 12 מדינות להן היו שגרירויות בירושלים, לרבות גואטמאלה, מדינות נוספות מאמריקה הלטינית והולנד, הוציאו את שגרירויותיהן אל מחוץ לעיר.

נושאים קשורים:  גוואטמלה, יחסי ישראל גוואטמלה, ירושלים, העברת שגרירות גוואטמלה לירושלים
תגובות
×