לאחר ההודעה הדרמטית של טראמפ על ביטול הפסגה בין ארה"ב לקוריאה הצפונית, פורסם לפנות בוקר (ראשון) כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ "עדיין מצפה לפגוש את מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און ב-12 ביוני בסינגפור", זאת למרות שבסוף השבוע שלח מכתב בו הוא ביטל את הפגישה. "אנחנו במצב טוב מאוד בעניין הפסגה עם צפון קוריאה, זה מתקדם מאוד יפה, אז אנחנו מסתכלים על ה-12 ביוני בסינגפור. זה לא השתנה, אז נראה מה יקרה", אמר טראמפ.

אתמול פורסם כי משלחת של כ-30 פקידים מהבית הלבן וממחלקת המדינה תצא כמתוכנן לסינגפור על מנת להתכונן למפגש אפשרי בין הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (AP Photo/Evan Vucci)

מוקדם יותר דווח כי נשיא דרום קוריאה מון ג'אה-אין ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און, נפגשו בפעם השנייה אתמול (שבת) לפגישת פתע שארכה כשעתיים. לאחר הפגישה מסר נשיא קוריאה הדרומית כי מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און עודנו מחוייב לקיום הפסגה וכן לפירוז מוחלט מנשק גרעיני.

נמסר כי מטרת הפגישה הייתה לדון במפגש הפסגה המבוטל עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ: "נפגשו בגבול כדי לדון באפשרויות לסלול דרך לפסגה בין קוריאה הצפונית לארה"ב". עוד נמסר על ידי גורמים רשמיים כי הפגישה נמשכה כשעתיים, וכי מון ירחיב לגביה ולגבי תוצאותיה מחר. זוהי פגישתם השניה של המנהיגים.

לאחר המכתב הדרמטי שנשלח מוושינגטון לפיונגיאנג, בו הודיע הנשיא האמריקאי טראמפ לנשיא קוריאה הצפונית על ביטול הפסגה המתוכננת בין שתי המדינות, נשמע בשבת בבוקר קול אחר מכיוונו של טראמפ. בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא כי ארה"ב מנהלת שיחות פרודוקטיביות עם קוריאה הצפונית, וכי הפסגה בסינגפור עשויה להתקיים במועדה המתוכנן 12 ביוני. טראמפ הוסיף כי במידה ויהיה בכך צורך, הפסגה תתארך מעבר לזמן המתוכנן.

אנשים צופים בטלווזיה בפגישה של מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית באזור המפורז בין המדינות. 26 במאי (AP Photo/Ahn Young-joon)

הציוץ האחרון של טראמפ פורסם לאחר סדרה של התפתחויות, ביחסי המדינות. הודעתו המפתיעה של טראמפ בדבר ביטול הפסגה, הגיעה לאחר שבכירים צפון קוריאנים התבטאו בבוטות על סגנו מייק פנס שאיים ורמז כי מוטב לשליט "לא לשחק בטראמפ".

במכתב ששיגר טראמפ לקים ג'ונג און, בו הודיע לו על ביטול הפסקה, כתב בין היתר: "אתה מדבר על יכולותיך הגרעיניות, אולם שלנו מאסיביות יותר ועוצמתיות יותר, ואני מתפלל לאלוהים שלעולם לא יהיה בהן שימוש".

בעקבות המכתב, שלחה פיונגיאנג מסר פייסני: "ביטול הפסגה מצער מאוד ואינו עומד בקו אחד עם שאיפות הקהילה הבינלאומית. קים ג'ונג און עשה מאמצים כבירים לערוך את הפסגה עם טראמפ". לאחר מכן, מסרו גורמים בבית הלבן כי  טראמפ בחר "להשאיר את הדלת פתוחה".

המכתב ששלח טראמפ בדבר ביטול הפסגה המשותפת של ארה"ב וקוריאה

המכתב ששלח טראמפ בדבר ביטול הפסגה המשותפת של ארה"ב וקוריאה

 

תוכן המכתב:

"אנחנו מעריכים מאוד את הסבלנות, הזמן והמאמץ שלך הנוגעים למשא ומתן בפסגה לה כולם מצפים בכליון עיניים, שאמורה היתה להערך ב-12/6 בסינגפור. נודע לנו שהפסגה זומנה על ידי קוריאה הצפונית, אבל לארה"ב זה לא רלוונטי.

"ציפיתי לפגישה הזו איתך, אולם לצערי לפי הכעס הרב והעוינות הגלויה כפי שבוטאה בהצהרותיך האחרונות, אני מרגיש שאין זה ראוי בזמן זה לקיים את הפגישה כפי שהיא מתוכננת.

"יש להבין את המכתב הזה כביטול הפגישה, על אף שהיתה יכולה להיות לטובת שני הצדדים, כצעד לטובת העולם.

"אתה מדבר על יכולותיך הגרעיניות, אולם שלנו מאסיביות יותר ועוצמתיות יותר, ואני מתפלל לאלוהים שלעולם לא יהיה בהם שימוש.

"הרגשתי שדיאלוג נפלא נבנה ביני ובינך, ובסופו של דבר זה הדיאלוג היחיד שמשנה. יום אחד אני מקווה מאוד לפגוש אותך.

"אני רוצה להודות על שחרור השבויים שהיו במדינתך ונמצאים כעת בבית עם משפחותיהם, זו היתה מחווה יפה שאנו מעריכים מאוד.

"אם אתה משנה את דעתך בנוגע לפסגה החשובה הזו, אל תהסס לכתוב או להתקשר אלי.

"העולם וקוריאה הצפונית בפרט איבדו הזדמנות גדולה לשלום בר-קיימא, שגשוג ורווחה. ההזדמנות האבודה הזו היא רגע היסטורי עצוב.

"שלך – דונאלד טראמפ".