האסטרונאוט אלן בין שהיה האדם הרביעי ללכת על פני הירח הלך לעולמו אמש (שבת) מעט לאחר שנפל למשכב, והוא בן 86.

בין הטיס את רכב החלל שנחת על-פני הירח במשימת אפולו 12, הטיסה השנייה לירח ב-1969. בהמשך פיקד ב-1973 על הטיסה המאוישת השנייה אל 'סקיילאב', תחנת החלל הראשונה של ארה"ב. במשימה זו הקיף את כדור הארץ  במשך 59 יום. בסך הכל בילה בין 69 ימים בחלל ומתוכם 31 שעות על-פני הירח.

אלן בין יורד מרכב החלל אל הירח במהלך משימת אפולו 12 (צילום: NASA).

בין נולד בעיירה ווילר שבמדינת טקסס וב-1955 סיים את לימודיו בהנדסה אווירונאוטית באוניברסיטת טקסס כעתודאי מטעם חיל הים האמריקני וגוייס עם תום לימודיו לקורס טיס. עם סיום הקורס שירת כטייס קרב במשך ארבע שנים ולאחר מכן בבית הספר לטיסה של חיל הים. בין שימש כטייס ניסוי למספר סוגי מטוסים לפני שגוייס לנאס"א והיה בצוותי הגיבוי של משימות ג'ימיני 10 ואפולו 9.

כשפרש מנאס"א לאחר 18 שנות פעילות התפנה לאהבתו הגדולה, ציור. בין הקדיש זמן רב לצייר את המראות שראה במסעותיו בעולם ומחוצה לו. החלטתו להקדיש את זמנו לציור התבשלה במהלך הקריירה שלו בנאס"א כשלטענתו "ביקרתי במקומות וראיתי דברים שאף אמן לא ראה במו עיניו" וקיווה לתפוס את את החוויות הללו באמנות שלו.

בראיון שנתן ב-2008, לציון 50 שנים לנאס"א, סיפר בין כי ההליכה על הירח הייתה אחד הדברים המהנים שעשה בחייו. "כשכוח המשיכה פועל עליך בשישית מעוצמתו בכדור הארץ ואתה בחליפה הזאת, אתה צריך להתנועע בצורה שונה. לאחד הציורים שלי קראתי 'הליכה על קצות האצבעות באוקיינוס הסערות (הים הירחי הגדול ביותר – י.ו)', ורואים בו אותי מהלך על קצות האצבעות. עשינו זאת הרבה שם".

בהודעה שהוציאה נאס"א נמסר כי "כמו כל מגלי הארצות הגדולים, אלן דחף את הגבולות וערער עליהם. במקום לגבל על עצמו את מגבלות הטכנולוגיה, המדע, ואפילו הדמיון, הוא חיפש איך להתקדם מעבר אליהם, בכל מסעות חייו".

לזלי, אשתו מזה 40 שנה, אמרה בהודעה מטעם המשפחה כי בין מת בשלווה כשהוא מוקף באהוביו.