במענה לשאלת ח"כ יהודה גליק במליאת הכנסת, התחייבה היום (רביעי) שרת המשפטים איילת שקד כי תוך שבועיים יוגש לכנסת תזכיר החוק הממשלתי לאיסור צריכת זנות ושיקום שורדות זנות. בנוסף, התחייבה שקד כי החוק יעבור בקריאה ראשונה עוד במושב הכנסת הנוכחי.

עו"ד ניצן כהנא, מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, אמרה בתגובה כי "לאחר מאבק של למעלה מעשור, מדינת ישראל מתקדמת בצעדי ענק בדרך לתיקון ההיסטורי – ותאסור צריכת זנות בחוק. אנו מברכות את שרת המשפטים על התחייבותה להעביר את החקיקה בקריאה ראשונה עוד במושב הכנסת הקרוב, אך קוראות לה לא להתמהמה עם החקיקה  – כל לילה בו החוק אינו מתקדם הוא לילה של ניצול קשה. כל יום בו לא מחוקק החוק הוא יום בו פועלים הסרסורים וסוחרי הנשים כדי לדרדר צעירות נוספות לזנות".

עו"ד ניצן כהנא, מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות (תמונה באדיבות המצולמת).

כזכור, לפני כשבוע הודיעה שקד על הכרעתה בסוגיית אופן הענישה לצרכני זנות, ובחרה באכיפה מנהלית לצרכנים ולא באכיפה פלילית. האכיפה המנהלית תתבצע על בסיס מתן קנסות למי שייתפס צורך זנות, ולא צפוייה לכלול רישום פלילי.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ההחלטה נובעת, לדברי השרה, מתוך הבנה שהדבר מביע מסר מוסרי שמדינת ישראל לא יכולה להסכים לתופעה של זנות וסחר בנשים. בנוסף, מאמינה שקד כי קנסות מנהליים הינם אפקטייבים יותר מענישה פלילית.

האופציה השנייה שעמדה על הפרק הייתה אכיפה פלילית מדורגת לפיה בפעם הראשונה בה אדם ייתפס צורך זנות הוא ישלם קנס, בפעם השנייה תוצע לו הבחירה בין קנס ובין המרת הקנס בהשתתפות בהדרכות שמטרתן מניעה של צריכת זנות חוזרת, ובפעם השלישית – יירשם ברישום פלילי ויועמד למשפט.