לאחר שבוע קשוח של משא ומתן ומשחקים דיפלומטיים, הודיע אמש (שישי) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הפסגה ההיסטורית בין ארה"ב לצפון קוריאה בנוגע לפירוק האחרונה מנשק גרעיני תתקיים כפי שתוכנן, ב-12 ביוני בסינגפור.

מטרתו של המפגש היא להתחיל את תהליך פירוקה של צפון קוריאה מנשק גרעיני, וטראמפ אמר כי הוא חושב שמנהיג המדינה קים ג'ונג און מחויב למטרה זו. במידה והתכנית אכן תצא לפועל מדובר ברגע היסטורי בעבור ממשל טראמפ, המוכיחה את הצלחתו סגנון "סגירת העסקאות"  הלא שגרתי המאפיינת את השיטה הדיפלומטית שלו.

"אנחנו הולכים עסקה, ואנחנו באמת הולכים להתחיל תהליך" אמר טראמפ בחצר הבית הלבן, לאחר מפגש של יותר משעה עם קים יונג צ'ול, סגר יו"ר הוועד המרכזי של מפלגת השלטון, אחד מסגניו הבכירים של קים ג'ונג און בחדר הסגלגל. הנציג אף הביא עמו מכתב משליט קוריאה הצפונית, אך לא ברור אם טראמפ קרא את תוכנו. המפגש שאמור היה לשמש רק להעברת המכתב הפך לדיון ארוך יותר על נקודות מחלוקת בין שתי המדינות.

נשיא ארה"ב אמר יש צורך ביותר מפגישה בודדת כדי לסיים את תהליך פירוק הנשק הגרעיני בחצי האי הקוריאני ואמר, "אני חושב שהולכת להיות תוצאה חיובית מאד, לא מפגישה אחת".

קיום פסגת הגרעין בסינגפור ב-12 ביוני הוטל בספק לאחר שבשבוע שעבר אמר טראמפ כי היא תבוטל, ויום לאחר מכן חזר בו ואמר כי היא עדיין יכולה להתקיים.

קוריאה הדרומית והצפונית הסכימו אתמול (שישי) לקיים שיחות בטחוניות ומפגשים עם  הצלב האדום בהמשך החודש, במטרה לצמצם את המתח ביניהן ולחדש את איחודי המשפחות שנקרעו בין שתי המדינות במלחמה שהתקיימה ביניהן בשנות החמישים.

בפגישה שהתקיימה היום בין בכירים משתי המדינות סוכם על קיום פגישות בין פקידים בכירים בכפר פנמונג'ום הנמצא על הגבול ביניהן במטרה לקדם את תהליכי הפיוס. בין השאר יקודמו בשיחות הקמת משרד קישור בין המדינות בעיר הגבול קייסונג שבצפון קוריאה, והתמודדות בנבחרות ספורט משותפות לשתי המדינות במשחקי אסיה, שיתקיימו באוגוסט הקרוב.