כ-100 מפגינים ומפגינות קיימו אמש (שלישי) הפגנה מחוץ לביתו של שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) במחאה על כך שהממשלה מונעת את עלייתם לארץ של כ-8,000 יהודים מאתיופיה, שארית קהילת בית ישראל, המבקשים להתאחד עם משפחותיהם שכבר בארץ. ההפגנות שנערכות מזה זמן מכוונות לקראת יום שני הקרוב, בו יצטרכו להכריע דרעי וראש הממשלה, בנימין נתניהו בוועדת השרים לחקיקה האם תבוצע ההחלטה לאישור עלייתם של המבקשים לעלות.

"זו גזענות. די להפקרות. די לתירוצים" היו רק חלק מסיסמאות המוחים מתחת לביתו של דרעי. "אנחנו נגיע אלך הביתה, לכנסת, למשרדים ולכל מקום עד שתמלא את הבטחת הממשלה", צעקו המוחים והצביעו על כך שלטענתם אי יישום ההחלטה מקורו בגזענות נטו, שכן ההחלטה על עליית היהודים התקבלה ורק נדרשת ליישום ובנוסף לכך, שקיים התקציב לביצוע ההחלטה. "כבר שלושים שנה אנחנו נאבקים פה על חינוך, על עלייה ועל שוויון, ואנחנו נמשיך להיאבק – 8,000 אחים ואחיות לא מפקירים, לא עוצרים עלייה בגלל צבע".

הפגנת המטה להעלאת יהודי אתיופיה בהפגנה מול ביתו של שר הפנים דרעי. 12 ביוני (צילום: דוד טברסקי)

"ישראל צריכה להעלות את המשפחות שלנו, זו חובתה", אמר דסאלה אלהאו, שעלה לארץ בשנת 2011. "נשארו אצלי באתיופיה דודה ודוד שרוצים לעלות ובנוסף לכך יש לי שם אחות ושני ילדים, שכולם רוצים לעלות". דסאלה אחז בשלט עם הפנים של אריה דרעי והכיתוב "שלח את עמי" יחד עם חבריו הממתינים גם הם לכך שהמדינה תאשר את עליית משפחתם.

"הגעתי לפה כדי לייצג את הקהילה שלי ולמחות" סיפר סינטיהו שפראו שהגיע לארץ להתמודד בחידון התנ"ך בשנה האחרונה מטעם הקהילה באתיופיה. שפראו זכה במקום השני בתחרות התפוצות והשר דרעי העניק לו אזרחות. "חשוב להיאבק את המאבק הזה עבור כל המשפחות ו-8,000 היהודים שרוצים לעלות, אצלי אמא נמצאת שם, אח ושתי אחיות".

נתניהו ודרעי במסיבת עיתונאים בנושא רפורמה חדשה רישוי עסקים קטנים. 3 בדצמבר (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

"באתי להפגין מכיוון שהאחיות שלי מחכות כבר 13 שנה לעלות לארץ" סיפרה ספי בילילין, שהגיעה מראשון לציון להפגין. לדבריה מדובר באפלייה ברורה על רקע צבע עור. "זו גזענות. חד וחלק. אם היה מדובר ביהודים מארצות אחרות – בוודאי שהיו עולים. לארצות אחרות אין הגבלה ורק אותנו מגבילים. התקווה שלנו היא שהממשלה תקבל החלטה לבצע את מה שכבר הבטיחו לנו ב-2015".

המפגינים חילקו דפי הסבר לעוברים והשבים עם הכותרת: 'ושבו בנים לגבולם'. דף ההסברה הקטן סיפר את תולדות הכרת ישראל ביהדות אתיופיה, גם מבחינה הלכתית. בראש המכירים ביהודי אתיופיה היה המר"ן עובדיה יוסף, שפסק עוד ב-1973 כי יהודי אתיופיה הם יהודים לכל דבר ושמחובתו של העם היהודי היושב בציון לעשות הכל כדי להביאם ארצה, כולל קהילות האנוסים. דבריו של מר"ן הוזכרו פעמים רבות במהלך ההפגנה שכן דרעי נחשב לאחד מתלמידיו המובהקים של הרב.

הפגנת המטה להעלאת יהודי אתיופיה בהפגנה מול ביתו של שר הפנים דרעי. 12 ביוני (צילום: דוד טברסקי)

"הגענו לפה כי אנחנו מקווים לשכנע את אריה דרעי שיחליט בחיוב בשבוע הבא בכנסת", אמרו ל'דבר ראשון' עדות מעץ אפרים ודנית מכפר סבא, שהגיעו להביע סולידריות עם המשפחות ולמחות יחד איתן. "צריך שתתבצע ההחלטה שהתקבלה ושיעלו כל ה-8,000, באנו לפה לחזק את המשפחות, והיה וחס וחלילה לא תתבצע ההחלטה, או שהיא תדחה, אז שהמשפחות ידעו שהן לא לבד".

"בשבוע הבא ביום שני בישיבת הממשלה, יוכרע גורלם של היהודים המחכים לעלות מאתיופיה" אמר בר הררי, רכז מטה המאבק למען העלאת יהודי אתיופיה. "יש מאות משפחות בישראל, תלמידי ישיבה, תלמידות אולפנות ומשרתים בצבא שמחכים שבני משפחתם, 8,000 יהודים שנמצאים היום בגונדאר ואדיס אבבה יעלו. מדובר באנשים שלכולם יש משפחות פה בישראל; הורים, אחים, ילדים. הממשלה כבר קיבלה החלטה ב-2015 לאשר להם עלייה אבל הם פשוט לא מיישמים אותה".

הפגנת המטה להעלאת יהודי אתיופיה בהפגנה מול ביתו של שר הפנים דרעי. 12 ביוני (צילום: דוד טברסקי)

הררי סיפר שהיום (רביעי) יתקיים דיון דחוף שיזמו המוחים כדי ללחוץ על הממשלה ליישם את ההחלטה. בדיון, שייערך בוועדת הקליטה והעלייה, ישתתפו ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) ואלי אלאלוף (כולנו).

"הולכים להגיע רבנים, קייסים, ארבע תנועות הנוער הגדולות וארגוני הסטודנטים. יש כאן תמיכה רחבה מכל הקשת האזרחית בישראל. ימין ושמאל. דתיים, חילונים חרד"לים וחרדים. יש תמיכה בהחלטה, פשוט צריך כוח רצון לבצע ואנחנו צריכים להמשיך להפעיל מספיק כוח כדי שדרעי יקבל החלטה ביחד עם משרד ראש הממשלה ויאפשר את העלייה לאותם 8,000 איש ואישה. זה אצל דרעי ונתניהו בידיים".