נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ממשיך באיומים על סין: הנשיא הורה לנציב הסחר הפדרלי להכין תכנית להטלת מכסים על ייבוא מסין בשווי 200 מיליארד דולר, זאת בתגובה להודעת ממשלת סין בסוף השבוע האחרון כי תטיל מכסים על ייבוא אמריקאי בשווי 50 מיליארד דולר. ההודעה האחרונה של ממשלת סין, יש לציין, באה בתגובה להטלת המכסים הראשונים מצד ממשל טראמפ. משרד המסחר הסיני על הודעתו האחרונה של הנשיא האמריקאי: מדובר ב"סחיטה".

"נראה שלסין אין כל כוונה לשנות את מדיניות רכישת הקניין הרוחני האמריקאי" אמר הנשיא טראמפ בהודעה שלשום (שני), "במקום לשנות את המדיניות שלהם, הם מאיימים על חברות אמריקאיות, עובדים וחקלאים, חפים מפשע לחלוטין". הנשיא התייחס לדרישה שמציבה סין בפני חברות אמריקאיות שמעוניינות להשקיע במדינה או להיכנס לשותפות עם חברות מקומיות, לפיה עליה לשתף את החברה המקומית בכל הקניין הרוחני שלהן. העובדה שמרבית החברות הסיניות נמצאות, ברמה כזו או אחרת, בבעלות המדינה, הובילה את ארה"ב בעבר לתאר דרישה זו כ"איום בטחוני".

טראמפ הבהיר כי "המכסים יכנסו לתוקף במידה וסין תסרב לשנות את מדיניותה, וגם אם היא תתעקש ליישם את המכסים עליהם הכריזו לא מזמן".

המשטר הסיני הגיב הבוקר בתקיפות להודעת הבית הלבן, וכינה את המכסים המתוכננים "סחיטה". משרד המסחר הסיני מסר כי במידה וארה"ב תמשיך עם הצעדים "הבלתי רציונליים" ואכן תטיל מכסים על ייבוא סיני, סין תיאלץ "להילחם בחזרה, עם צעדים שווים באיכות ובכמות". עוד נמסר כי "סין תגיב בשמירה על האינטרס של העם והמדינה הסינית".

"הנטייה האמריקאית ללחצים ולסחיטה לא עומדת בהסכמים אליהם הגיעו שני הצדדים בסבבי המשא ומתן הרבים, ומאכזבים את כלל הקהילה הבינלאומית", נכתב באתר משרד המסחר הסיני.