אירוע מטריד של הדרת נשים בטיסת אל על. נוסע בטיסה של החברה מניו יורק לנתב"ג טוען כי ארבעה גברים חרדים סירבו להתיישב ליד נשים. צוות הטיסה בחר שלא להוריד אותם מהמטוס, ורק כששתיים מהנוסעות הסכימו להחליף את מקומן, הסכימו הגברים הסכימו להתיישב. הטיסה המריאה באיחור של שעה ורבע בעקבות המקרה.

בפוסט שהעלה לפייסבוק חן רותם, מרצה במרכז האקדמי שלם וידוע גם כראפר בשם הבמה סגול 59, שהיה אחד הנוסעים בטיסה, נכתב כי "ארבעה חרדים שעלו לטיסה מסרבים לשבת ליד נשים. (אחד מהם, אדוק וסגפן במיוחד, עלה למטוס כשעיניו עצומות בחוזקה, מובל ביד על ידי חברו – ונשאר כך לכל אורך הטיסה) הצוות מנסה לפתור את העניין. זה לא הולך. הדיילות מפנות מקום לגברים הסמכותיים שעל הסיפון: לפרסר ולמי שנראה כראש הצוות, שמנסים לפתור את המשבר. החרדים לא מוכנים לדבר עם, או להסתכל על, הדיילות. כל הגברים בצוות, חוץ מהקפטן, עוסקים עכשיו רק בזה, במקום להתכונן להמראה ולשרת את הנוסעים. החרדים לא ממצמצים. אחד מאנשי הצוות מאיים: 'אם לא תשבו, אתם יכולים לרדת מהטיסה כבר עכשיו'".

טיסה 002 של אל על מקנדי לבן גוריון. שעת המראה מתוכננת: שש בערב. כולם עולים, מתיישבים במקומותיהם. מחכים. מתחיל בלגן….

Posted by Khen Rotem on Friday, 22 June 2018

עם זאת, כאמור, רק לאחר ששתי נשים הסכימו להחליף מקום יצאה הטיסה לדרכה. בהמשך הפוסט נכתב כי "בסוף, אחרי דקות ארוכות של משא ומתן, הצוות נכנע. ואז מתחיל תהליך דיפלומטי וממושך של הזזת נוסעות ממקומן, כדי לפנות שורת כיסאות לארבעת החרדים. יצוין כי כל העת הזאת, חובשי כיפה אחרים במטוס (חב"דניקים, חובשי כיפות שחורות, סרוגות ורפורמים אמריקאים) מביעים תמיהה וסלידה מהתנהגות החרדים. בסוף, אחרי הרבה התפתלויות, צעקות ותמרונים, שתי נשים (אחת אמריקאית כבת 70 והשנייה ישראלית צעירה) מסכימות, גם מפאת לחץ הזמן, לעבור מקום והמשבר נפתר. הצוות, שהתרוצץ במעברים יותר משעה, נראה מותש כבר לפני ההמראה, אם כי יש להניח שמורגל כבר בסצנות שכאלה. שורה תחתונה: בזמן שבמטוס אל-על עסקו בענייני תאולוגיה מעשית ובסוגיות של אמונה אישית מול זכויות הפרט וסדר אזרחי, 12 מטוסים של חברות אחרות עקפו את התור של טיסה 002. הטיסה לישראל המריאה בשעה ורבע איחור".

הפוסט נגמר בתהייה אם יש לאל על מדיניות במקרים כאלה, מאחר ולא מדובר במקרה הראשון עליו שומעים בהקשר של גברים שלא מוכנים לשבת ליד נשים. "האם יש מדיניות רשמית כלשהי בעניינים שכאלה? ואם כן, מהי?" שאלה הנוסע, "והאם כל נוסע יכול לדרוש – ולקבל – הזזת נוסעים אחרים ממקומום לטובת רווחתו האישית ועל פי אמונתו הפרטית? או האם זו פריבילגיה ששמורה רק לפלח אחד של נוסעים".

תגובת אל על טרם התקבלה ותפורסם לכשתתקבל.