הפגנות הנכים והקשישים תופסות תאוצה- ארבעה מוקדים ברחבי הארץ. אתמול אחה"צ (חמישי) בבאר שבע הפגינו כ-30 איש, בחיפה כ-50, בירושלים המפגינים עמדו סמוך לבית ראש הממשלה וחסמו לסירוגין את הרחובות הסמוכים, ובתל אביב חסמו המפגינים את נתיבי איילון.

הפגנת הנכים והקשישים בחיפה, 28 ביוני 2018 (צילום: אורן ניסנקורן)

רוית בן ברוך פעילה במאבק הנכים שהובילה גם את מוקד ההפגנות בבאר שבע אמרה ל'דבר ראשון': "היום הקשישים והנכים הוכיחו שלא מדובר בקומץ אנרכיסטים שאינו מרוצה מהחוק להעלאת הקצבה. הם מאוחדים לכל אורכה ורוחבה של הארץ בדרישה פשוטה – לחיות ולמות בכבוד במדינה הזו. כולי תקווה שנוכל להקים חזית אחידה שתראה למקבלי ההחלטות שאנחנו לא נהיה מוכנים שיעשו במדינה שלנו כבשלהם, ובכסף שלנו כבשלהם".

"לא נוותר על קצבת נכות בגובה שכר מינימום. היום חזרנו להפגנות, מחאות וחסימות ונזכיר לציבור 5,300 ש"ח – לא שקל פחות. לא נוותר ולא נחזור אחורנית, שתקנו 16 שנה והיום אנחנו צועקים", כך אמרה אחת ממשתתפות ההפכנה, חן חני, ל'דבר ראשון'.

הפגנת הנכים והקשישים בבאר שבע, 28 ביוני 2018 (צילום: ניצן צבי כהן)

הנכים והקשישים חזרו היום בלית ברירה לרחובות, וחסמו הערב את מרכז ת"א, בשעות העמוסות של השבוע. מהמשטרה נמסר כי הקטע בין מחלף ההלכה למחלף השלום לכיוון דרום היה סגור לתנועה, והנהגים התבקשו שלא להגיע לאזור, ולנהוג בדרכים חלופיות.

מ'קבוצת הנכים הופכים לפנתרים', המובילים את המחאה נמסר: "מדינת ישראל חוקקה את חוק קיצבאות הנכים באופן חד צדדי ללא תאום והסכמה עם מובילי מאבק הנכים, וממשיכה להשאיר את כלל נכי ישראל בעוני ובעולב.

נכה מפגינה בהפגנת הנכים והקשישים על כביש האיילון במחלף השלום. 28 ביוני (צילום: הנכים הופכים לפנתרים נאור לביא)

"למרות שהיתה כוונה מטעם הנכים להגיע להסדר על קיצבאות הנכות להגיע לקיצבת מינימום. הקיצבה עומדת היום על סכום של 3200₪ ולא בגובה המינימום כמו שדרשו הנכים בעבר."

לדברי דובר המאבק, נאור לביא "היום זו תוצאה של אטימות של השרים והממשלה כי נכה במדינת ישראל לא יכול להתקיים היום עם פחות מקיצבת מינימום ופה המקום להתנצל בפני ציבור הנהגים, ולומר זו הדרך היחידה להפעיל לחץ ציבורי בכדי שתועלה הקיצבה למינימום".