נסיונות חילוץ הנערים ומאמנם, הלכודים במערה מזה שבועיים יחלו הבוקר (ראשון) בתאילנד. כך מסרו כוחות החילוץ במסיבת עיתונאים. "היום זה היום. אנחנו בשיא המוכנות", אמר לעיתונאים ראש צוות החילוץ.

את החילוץ יבצעו 13 צוללנים זרים, חמישה צוללנים תאילנדים וחמישה אנשי כוחות מיוחדים נשלחו לחלץ את הילדים. בתאילנד הבהירו כי המבצע לחילוץ כל 13 הלכודים עשוי להימשך שלושה-ארבעה ימים, בתלות במזג האוויר. "13 הלכודים מוכנים מאוד", אמר ראש צוות החילוץ, שהסביר כי הכוחות התאמנו בשלושת הימים האחרונים על הוצאת הילדים מהמערה.

משרד החוץ אישר אתמול (שבת) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע לתאילנדים סיוע בחילוץ הנערים הלכודים. שגריר ישראל בתאילנד, מאיר שלמה, ביקר באזור המערה בה לכודים הנערים והעביר את ההצעה הישראלית אותה התאילנדים שוקלים.

שלמה אמר ל'דבר ראשון' כי אינו יכול להכנס לפרטים, אך לדבריו הועברה הצעה אפשרית "שחיל הים בדק" ובשלב זה ההחלטה נתונה בידי התאילנדים. "צריכים לבדוק אם זה אפשרי ואם זו הדרך העדיפה להם", אמר. בתשובה לשאלה כיצד הגיבו בתאילנד להצעה אמר שלמה: "הגיבו בהרבה חום ואמפתיה ושמחו לא רק להצעה לסיוע אלא גם על כך שבישראל מתעניינים, איכפתיים וחרדים לגורל הילדים". שלמה הוסיף כי "זה אירוע שיכול להפוך לטרגדיה. זה עניין סבוך ולא פשוט עם תנאי קרקע קשים וגשמים שחודרים למערה. אני מקווה שיוציאו את הילדים ויחלצו אותם".

שגריר ישראל בתאילנד מאיר שלמה בביקורו באיזור המערה (קרדיט: משרד החוץ)

במשך קרוב לשבועיים, 12 נערים וילדים, לכודים יחד עם מאמן הכדורגל שלהם במערה שהוצפה בצפון תאילנד. הלכודים בני 16-11, והמאמן בן ה-25 נעדרו במשך יותר משבוע עד שצוללני חיפוש מצאו אותם ביום שני שעבר, רזים ורעבים, אך במצב בריאותי טוב. לפי שעה כוחות חילוץ והצלה תאילנדים מתמודדים עם משימת החילוץ של ה-13 מן המערה. לדברי גורמים רשמיים נדרש פינוי מהיר תחת המים של הלכודים בשל האפשרות כי הגישה למערה תהיה בלתי אפשרית בקרוב בשל גשמי המונסון העונתיים. גם ניסיונות להוריד את מפלס המים באמצעות שאיבה כשלו בשל הגשמים הכבדים.
למבצע החילוץ וההצלה הצטרפו צוותי מומחים מבריטניה, ארה"ב, אוסטרליה, סין ומדינות נוספות.

"עכשיו הילדים בסדר גמור, הצוותים מטפלים בנו היטב" כתב מאמן הקבוצה במכתב שהועבר מתוך המערה באמצעות צוללני החילוץ והוסיף: "אני מבטיח שאדאג לילדים הכי טוב שאפשר. אני רוצה להודות על כל התמיכה ואני רוצה להתנצל בפני ההורים".
"אמא ואבא, בבקשה, אל תדאגו, אני בסדר", כתב אחד הנערים בשם טון, שהוסיף בקשה לקבל עוף מטוגן כשיצא מן המערה. "האוויר קצת קריר, אבל אל תדאגו", כתב נער נוסף ואחר הוסיף: "אל תשכחו לחגוג את מסיבת יום ההולדת שלי". במכתב משותף, כתבו הלכודים כי הם בריאים ורוצים לחזור הביתה מיד עם יציאתם מהמערה. עוד שלחו בקשה מיוחדת למוריהם: "אל תתנו לנו הרבה שיעורי בית".