דבר ראשון
חיילים מניחים צינורות למנוע את הצפת המערה בה נמצאים הלכודים (AP Photo/Sakchai Lalit)
לכודים בתאילנד
ממשיכים לצאת, אבל לאט

מבצע חילוץ הנערים בתאילנד: שמונה נערים חולצו בשלום.

המבצע שהחל אתמול נמשך גם היום ועשוי להסתיים רק בעוד מספר ימים, בהתאם לתנאי מזג האוויר והמים במערה | 13 צוללנים זרים וחמישה מקומיים לוקחים חלק במבצע, הנחשב למסובך במיוחד | התחדשות הגשם מסכנת את המבצע כולו

עדכון אחרון: 08.07.2018, 9:30

צוותי ההצלה בתאילנד נערכים הבוקר (שלישי) לחילוץ חמשת הלכודים האחרונים במערה בתאם לואנג שבצפון המדינה. ראש צוות החילוץ והמושל האזורי, נרונגסאק אוסוטנקורן, אמר שארבעת הנערים שעדיין לכודים במערה וכן המאמן שלהם יחולצו יחד: "אנחנו מקווים שזה יתבצע מהר מהפעם הקודמת או לפחות בזמן זהה".

אוסוטנקורן הוסיף כי 19 חברי צוות ההצלה כבר נכנסו למערה לצורך משימת החילוץ האחרונה. היזם האמריקני אלון מאסק שעומד מאחורי החברות "טסלה" ו-SpaceX, ואשר הצטרף למאמצי החילוצים, פרסם בחשבון האינסטגרם שלו סרטון ובו נראים המחלצים בתוך המערה המוצפת. בתוך כך, הנהלת בית החולים שאליו פונו הניצולים הראשונים הודיעה כי מצבם של שמונת הנערים טוב, וכי הם אינם סובלים מבעיות ראייה.

ארבעת הנערים שחולצו ראשונים עברו בדיקות ראשוניות, נלקחו לבית החולים המרוחק כ-100 ק"מ מהמערה וצפויים להתאחד היום עם בני משפחותיהם. כעת נותר לראות האם קבוצת הנערים הבאה תצליח לצאת היום. המחלצים הביעו חשש שהגשמים יצמצמו את השטח היבש הזמין לנערים ל-10 מ"ר, ויקשה עוד יותר על ההמתנה הצפויה להם.

המושל בפועל של מחוז צ'אנג ראי, נרונגסאק אוסוטנקורן, מסר כי 13 צוללנים זרים, וחמישה צוללנים מקומיים לוקחים חלק במבצע, במהלכו ילוו שניים מהם כל אחד מהנערים בדרעו החוצה. לדבריו, המבצע שהחל בשעה בשעה 5:00 (שעון ישראל) יימשך לכל הפחות 12 שעות, אך עלול להתארך עד לכשלושה או ארבעה ימים, בהתאם לתנאי מזג האוויר והמים במערה. "אנו נמצאים היום במוכנות שיא לחילוץ" אמר אוסוטנקורן, "גם הנערים מוכנים מאוד לצאת מהמערה".

תמונה של הנערים הלכודים במערה ששוחררה ע"י כוחות הבטחון בתאילנד, 2 ביולי 2018 (Tham Luang Rescue Operation Center via AP)

הדרך היחידה לחלץ את הקבוצה מהמערה היא לנווט דרך מעברים חשוכים וצרים, המלאים בבוץ ובזרמי מים חזקים, בהם האוויר נטול חמצן. איש הקומנדו הימי של תאילנד לשעבר איב את הכרתו כשניסה לצלול במקום ביום שישי האחרון, ומאוחר יותר מת.

מומחים לסיוע ממערות מנוסים רואים בחילוץ תת-ימי כאפשרות אחרונה בלבד, במיוחד כשמעורבים בו אנשים ללא ידע בצלילה, כמו הנערים בלכודים. הדרך החוצה הממערה נחשבת מסובכת במיוחד בגלל הדרך העקלקלה דרך מעברים מוצפים.

עם זאת, מושל המחוז, שאחראי על מבצע החילוץ, אמר מוקדם יותר היום כי תנאי מזג האוויר הנוחים ומפלס המים שצנח בימים האחרונים יצרו את התנאים האופטימליים לחילוץ תת-ימי, שלא יתקיימו זמן רב אם הגשמים באזור יתחדשו.

לפני ההכרזה על לחילת המבצע, הורו הרשויות לנציגי התקשורת הרבים שהתאספו מחות למערה, לפנות את המקום.

במשך קרוב לשבועיים, 12 נערים וילדים, לכודים יחד עם מאמן הכדורגל שלהם במערה שהוצפה בצפון תאילנד. הלכודים בני 16-11, והמאמן בן ה-25 נעדרו במשך יותר משבוע עד שצוללני חיפוש מצאו אותם ביום שני שעבר, רזים ורעבים, אך במצב בריאותי טוב. לפי שעה כוחות חילוץ והצלה תאילנדים מתמודדים עם משימת החילוץ של ה-13 מן המערה. לדברי גורמים רשמיים נדרש פינוי מהיר תחת המים של הלכודים בשל האפשרות כי הגישה למערה תהיה בלתי אפשרית בקרוב בשל גשמי המונסון העונתיים. גם ניסיונות להוריד את מפלס המים באמצעות שאיבה כשלו בשל הגשמים הכבדים.
למבצע החילוץ וההצלה הצטרפו צוותי מומחים מבריטניה, ארה"ב, אוסטרליה, סין ומדינות נוספות.

"עכשיו הילדים בסדר גמור, הצוותים מטפלים בנו היטב" כתב מאמן הקבוצה במכתב שהועבר מתוך המערה באמצעות צוללני החילוץ והוסיף: "אני מבטיח שאדאג לילדים הכי טוב שאפשר. אני רוצה להודות על כל התמיכה ואני רוצה להתנצל בפני ההורים".
"אמא ואבא, בבקשה, אל תדאגו, אני בסדר", כתב אחד הנערים בשם טון, שהוסיף בקשה לקבל עוף מטוגן כשיצא מן המערה. "האוויר קצת קריר, אבל אל תדאגו", כתב נער נוסף ואחר הוסיף: "אל תשכחו לחגוג את מסיבת יום ההולדת שלי". במכתב משותף, כתבו הלכודים כי הם בריאים ורוצים לחזור הביתה מיד עם יציאתם מהמערה. עוד שלחו בקשה מיוחדת למוריהם: "אל תתנו לנו הרבה שיעורי בית".

משרד החוץ אישר אתמול (שבת) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע לתאילנדים סיוע בחילוץ הנערים הלכודים. שגריר ישראל בתאילנד, מאיר שלמה, ביקר באזור המערה בה לכודים הנערים והעביר את ההצעה הישראלית אותה התאילנדים שוקלים.

שלמה אמר ל'דבר ראשון' כי אינו יכול להכנס לפרטים, אך לדבריו הועברה הצעה אפשרית "שחיל הים בדק" ובשלב זה ההחלטה נתונה בידי התאילנדים. "צריכים לבדוק אם זה אפשרי ואם זו הדרך העדיפה להם", אמר. בתשובה לשאלה כיצד הגיבו בתאילנד להצעה אמר שלמה: "הגיבו בהרבה חום ואמפתיה ושמחו לא רק להצעה לסיוע אלא גם על כך שבישראל מתעניינים, איכפתיים וחרדים לגורל הילדים". שלמה הוסיף כי "זה אירוע שיכול להפוך לטרגדיה. זה עניין סבוך ולא פשוט עם תנאי קרקע קשים וגשמים שחודרים למערה. אני מקווה שיוציאו את הילדים ויחלצו אותם".

תגובות
×