דבר ראשון
אנשי כוחות החילוץ צועדים לעבר פתח המערה בשעה שארבעת הנערים והמאמן שלהם עדיין היו לכודים. 10 ביולי 2018 (AP Photo/Sakchai Lalit)
לכודים בתאילנד
נושמים לרווחה

הסתיים בהצלחה מבצע החילוץ בתאילנד עם חילוץ 12 הנערים והמאמן.

לאחר ימים רבים בהם היו לכודים שחקני קבוצת הכדורגל התאילנדית במערה ומבצע מורכב שגבה את חייו של אחד מאנשי החילוץ יצאו אתמול ארבעת הנערים האחרונים מהמערה בליווי המאמן שלהם | המחולצים נלקחו לבדיקות רפואיות

עדכון אחרון: 10.07.2018, 14:50

בתאילנד חוגגים את חילוצם המוצלח של 13 הנערים ומאמנם, שהיו לכודים במערה במשך כשבועיים. צוותי ההצלה בתאילנד נערכו אתמול (שלישי) לחילוץ חמשת הלכודים האחרונים במערה בתאם לואנג שבצפון המדינה. ראש צוות החילוץ והמושל האזורי, נרונגסאק אוסוטנקורן, אמר שארבעת הנערים שעדיין לכודים במערה וכן המאמן שלהם יחולצו יחד. "אנחנו מקווים שזה יתבצע מהר מהפעם הקודמת או לפחות בזמן זהה". ואכן, עד שעות הצהריים, חולצו כל הלכודים והפרשה שהסעירה את העולם בשבועיים האחרונים הגיעה לסיומה.

הנערים ומאמנם נלקחו לבידוד בבית החולים בצ'יאנג ראי, ועברו סדרת בדיקות מקיפה. הם אמורים להישאר בבית החולים שבוע לפחות, וכרגע הוריהם יכולים לראות אותם מבעד לחלון זכוכית. במידה והבדיקות הרפואיות יעברו בשלום, ההורים יוכלו להיכנס לחדר הבידוד ולפגוש אותם.

"זה אירוע חשוב בחיים שלי, שאזכור לתמיד", אמר רצ'פול נגאמגראבואן מלשכת התקשורת של מחוז צ'יאנג ראי. "היו פעמים שבכיתי. שמחתי מאוד לראות את העם התאילנד אוהב אחד את השני". בשבועיים האחרונים, היו התאילנדים מרותקים למסכי הטלוויזיה וצמודים לטלפונים הניידים, וחיכו לעדכון כלשהו על גורל הקבוצה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בירך את הרשויות בתאילנד על החילוץ המוצלח:

היזם האמריקני אלון מאסק שעומד מאחורי החברות "טסלה" ו-SpaceX, ואשר הצטרף למאמצי החילוצים, פרסם בחשבון האינסטגרם שלו סרטון ובו נראים המחלצים בתוך המערה המוצפת. בתוך כך, הנהלת בית החולים שאליו פונו הניצולים הראשונים הודיעה כי מצבם של שמונת הנערים טוב, וכי הם אינם סובלים מבעיות ראייה.

13 צוללנים זרים, וחמישה צוללנים מקומיים לוקחו חלק במבצע החילוץ המורכב, במהלכו ליוו שניים מהם כל אחד מהנערים בדרכו החוצה.

תמונה של הנערים הלכודים במערה ששוחררה ע"י כוחות הבטחון בתאילנד, 2 ביולי 2018 (Tham Luang Rescue Operation Center via AP)

הדרך היחידה לחלץ את הקבוצה מהמערה היא לנווט דרך מעברים חשוכים וצרים, המלאים בבוץ ובזרמי מים חזקים, בהם האוויר נטול חמצן. איש הקומנדו הימי של תאילנד לשעבר איבד את הכרתו כשניסה לצלול במקום ביום שישי האחרון, ומאוחר יותר מת.

טרם החילוץ, אמרו מומחים כי הם רואים בחילוץ תת-ימי כאפשרות אחרונה בלבד, במיוחד כשמעורבים בו אנשים ללא ידע בצלילה, כמו הנערים בלכודים. הדרך החוצה מהמערה נחשבת מסובכת במיוחד בגלל הדרך העקלקלה דרך מעברים מוצפים.

עם זאת, מושל המחוז, שהיה אחראי על מבצע החילוץ, אמר מוקדם כי תנאי מזג האוויר הנוחים ומפלס המים שצנח בימים האחרונים יצרו את התנאים האופטימליים לחילוץ תת-ימי, שלא יתקיימו זמן רב אם הגשמים באזור יתחדשו.

לפני ההכרזה על תחילת המבצע, הורו הרשויות לנציגי התקשורת הרבים שהתאספו מחות למערה, לפנות את המקום.

במשך קרוב לשבועיים, 12 נערים וילדים, היו לכודים יחד עם מאמן הכדורגל שלהם במערה שהוצפה בצפון תאילנד. הלכודים בני 16-11, והמאמן בן ה-25 נעדרו במשך יותר משבוע עד שצוללני חיפוש מצאו אותם ביום שני שעבר, רזים ורעבים, אך במצב בריאותי טוב. לדברי גורמים רשמיים נדרש פינוי מהיר תחת המים של הלכודים בשל האפשרות כי הגישה למערה תהיה בלתי אפשרית בקרוב בשל גשמי המונסון העונתיים. גם ניסיונות להוריד את מפלס המים באמצעות שאיבה כשלו בשל הגשמים הכבדים.
למבצע החילוץ וההצלה הצטרפו צוותי מומחים מבריטניה, ארה"ב, אוסטרליה, סין ומדינות נוספות.

חיילים מניחים צינורות למנוע את הצפת המערה בה נמצאים הלכודים (AP Photo/Sakchai Lalit)

"עכשיו הילדים בסדר גמור, הצוותים מטפלים בנו היטב" כתב מאמן הקבוצה במכתב שהועבר מתוך המערה באמצעות צוללני החילוץ והוסיף: "אני מבטיח שאדאג לילדים הכי טוב שאפשר. אני רוצה להודות על כל התמיכה ואני רוצה להתנצל בפני ההורים".
"אמא ואבא, בבקשה, אל תדאגו, אני בסדר", כתב אחד הנערים בשם טון, שהוסיף בקשה לקבל עוף מטוגן כשיצא מן המערה. "האוויר קצת קריר, אבל אל תדאגו", כתב נער נוסף ואחר הוסיף: "אל תשכחו לחגוג את מסיבת יום ההולדת שלי". במכתב משותף, כתבו הלכודים כי הם בריאים ורוצים לחזור הביתה מיד עם יציאתם מהמערה. עוד שלחו בקשה מיוחדת למוריהם: "אל תתנו לנו הרבה שיעורי בית".

תגובות
×