צה"ל תוקף כעת ברצועת עזה, כך על פי דובר צה"ל. ברקע הדברים, הצהרת חמאס כי הם יצרו מאזן שמאלץ את ישראל לעצור את ההסלמה. זאת בעקבות הגבלות על התכנסות תושבים באזור עוטף עזה.

לאחר מספר אירועים במהלך אמש, ירה חמאס כ-17 מטחים לעבר ישובי עוטף ישראל. מתוך 31 הרקטות שנורו, כך על פי דובר צה"ל, רקטה אחת נחתה בישוב במועצה אזורית שער הנגב. באירוע לא היו נפגעים. תושבי האזור הונחו להישאר בקרבת המרחבים הבטוחים. כיפת ברזל יירטה 6 שיגורים. המטחים נמשכו לאורך כל הלילה, מרביתם של פצצות מרגמה.

מהומות בגבול רצועת עזה הבוקר, 14 ביולי 2018 (עבד רחים כתיב פלאש90)

המטחים באו לאחר רצף אירועים. בשעות אחר הצהרים בהפגנות פלסטיניות על הגדר נפצע קצין צה"ל בדרגת rב-סרן באורח בינוני מפגיעת רימון שהושלך לעברו. נער בן 15 דווח כהרוג על ידי גורמים פלסטינים. בשעות הלילה צה"ל הפגיז מנהרת טרור וכן יעדיי חמאס שונים בהם סדנאות לייצור בלוני תבערה, מחנה אימונים של הארגון וכן מפקדות שונות.

מדובר צה"ל נמסר כי "התקיפה בוצעה בתגובה לאירועי הטרור השונים המובלים על ידי ארגון הטרור חמאס כנגד אזרחי ישראל וריבונותה לאורך הגדר ובאמצעות טרור האש, וכן בעקבות הירי משטח רצועת עזה לעבר יישובי הדרום במהלך הלילה".

שר הביטחון לשעבר ח”כ עמיר פרץ: “בתום ליל טרוף ללא שינה של אזעקות צבע אדום, ולאחר מטחי הרקטות מעזה ברור שההרתעה נשחקה ושלא די בטקטיקה כדי להתמודד עם חמאס. יש להמשיך לפעול צבאית נגד חמאס, ולפגוע במתקניו כפי שנעשה הלילה. לצד זה, יש לחזור למדיניות החיסולים הממוקדים נגד בכירי הארגון עליהם האחריות לירי, לטרור ההצתות ולמנהרות שנחשפו".

בית חולים סורוקה בבאר שבע (צילום: פלאש 90)

"שילוב ההגנה הפסיבית של הממדי״ם וההגנה האקטיבית של מערכת כיפת ברזל מאפשרת לעורף אורך רוח, אך ההשכמה והריצה לממ״ד עם הילדים מתקיימת לאורך כל הלילה. הגיע הזמן שראש הממשלה יציג אסטרטגיה לטווח הארוך. לצד כל מבצע צבאי נדרש מבצע מדיני. מצבו הקשה של החמאס, הפתיחות מצד מדינות ערב המתונות, התמיכה האמריקאית ורתימת הקהילה הבינלאומית מאפשרים מהלך מדיני שישנה את המציאות. אני מאחל החלמה מלאה לקצין צה”ל שנפצע הלילה מרימון בעת פעילות בטחונית צמוד לגדר".

חבר הכנסת עפר שלח, חבר ועדת חוץ וביטחון ויו"ר סיעת יש עתיד התייחס אף הוא להסלמה בדרום ואמר כי לממשלה אין מדיניות וכי ראש ממשלה מסרב כבר ארבע שנים "לעשות מה שצריך", לדבריו הממשלה והעומד בראשה "מובילים אותנו למלחמה בעזה. תשע שנים נתניהו ראש ממשלה, ואין ביטחון ואין חזון, לא בדרום ולא בשום מקום אחר".