עובדי אמזון ברחבי אירופה עזבו את מקומות העבודה באמצע יום המכירות הגדול של החברה – האמזון פריים.

יום האמזון פריים הוא יום חשוב לרווחי אמזון – חברת המסחר האינטרנטית הגדולה בעולם. ביום זה האתר מציע מגוון רחב של עסקאות ומכירות שהפכו את האירוע ליותר גדול מאירוע הבלאק פריידי של החברה. השנה נערך האירוע בין ה-17-16 ביולי והעובדים האירופאיים החליטו לשבות בדרישה לתנאי עבודה טובים יותר. עובדים בגרמניה, ספרד ופולין עזבו את העבודה לפני סיום המכירות.

עובדי אמזון ספרד חוסמים את הכניסה למשאיות למחסן בזמן השביתה תוך כדי מבצעי אמזון פריים. 16 ביולי 2018 (Photo by Lito Lizana/SOPA Images/LightRocket via Getty Images IL)

העובדים בגרמניה הצטרפו ליום שביתה אחד שהתקיים בשישה מתקנים בגרמניה במקביל ליום המכירות של אמזון פריים. הם הצטרפו לעובדים בספרד שכבר נמצאים בשלושה ימי שביתה על שכר ושעות נוספות, ולעובדים בפולין שהלכו על אסטרטגיית שביתה איטלקית. בנוסף, פעילים ברחבי העולם קראו ללקוחות אמזון לתמוך בעובדים ולא לקחת חלק ביום אמזון פריים.

האיגודים המקצועיים העומדים מאחורי השביתה קוראים לשיפור תנאי הבריאות של העובדים במרכזי ההגשמה של אמזון. "המסר הוא ברור – בעוד ענקית האון-ליין מתעשרת, היא חוסכת כסף על בריאותם של העובדים שלה", אמרה לסוכנות הידיעות רויטרס סטפני נוטזנברג, בכירה בענף הקמעונאות באיגוד המקצועי הנקרא ורדי – איגוד מקצועי גרמני של נותני השירותים.

אמזון אמרה כי רק חלק קטן מ-12,000 העובדים בגרמניה הצטרפו לשביתה, וכי לא תהיה השפעה על המשלוחים של יום האמזון פריים. כמו כן, טענו בחברה כי הטענה שתנאי הבריאות אינם טובים איננה נכונה. בנוסף, על פי אמזון, העובדים הקבועים מרוויחים 12.22 יורו לשעה ויותר לאחר ותק של שנתיים.

גרמניה היא השוק הלאומי השני בגודלו באמזון אחרי ארצות הברית. המכירות נטו צמחו ב-20% בשנה שעברה ל-17 מיליארד דולר, והיוו כ -9.5% מסך כל המכירות, כך על פי הדו"ח השנתי של החברה.

עובדי אמזון בגרמניה מפגינים מול מרכז חלוקה של אמזון בבלאק פריידי במחאה על תנאי העבודה, היום 24 בנובמבר (צילום: Sebastian Willnow/dpa via AP)

"אמזון השקיעה למעלה מ-15 מיליארד אירו ברחבי אירופה, יצרה מעל 65,000 מקומות עבודה קבועים מאז 2010 ומספקת סביבת עבודה בטוחה וחיובית עם שכר תחרותי והטבות מהיום הראשון", אמר דובר החברה לרויטרס. "ההאשמות הן אינן תיאור מדויק של הפעילות בבניינים שלנו".

בספרד כ-150 העובדים השובתים התאספו מול המחסן הלוגיסטי של אמזון בפאתי מדריד, הציתו זיקוקי דינור ונשבעו לעצור כל אחד שיצא החוצה. האיגודים המקצועיים כינו את השביתה מוצלחת, ואמרו כי 98% מהעובדים חדלו לעבוד.

בהצהרה שלה על השביתה בספרד אמרה אמזון כי השכר שלה הוא "תחרותי", והצהירה כי החברה מעסיקה 1,500 עובדים במשרה מלאה וזמנית במרכז שלה שניקרא סן פרננדו דה הנארס. איגודי העובדים הספרדים אומרים שאמזון מציעה הסכם קיבוצי חדש שמוריד את רמות השכר לכמעט משליש מכוח העבודה במפעל וגם מורידה את התגמול עבור שעות נוספות.