ועדת הכספים מתחה אתמול (שלישי) ביקורת קשה על התנהלות משרד החקלאות, המעכב את הפיצוי לחקלאים על הקיצוץ במכסות המים. "אם שר החקלאות לא יכול לפצות את החקלאים על הקיצוץ במים שיתפטר", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

במאי האחרון החליטה הממשלה על קיצוץ של כ-50 מיליון קוב בהקצאות המים השפירים לחקלאות, זאת אחרי שבסוף 2017 דרשה רשות המים לאשר קיצוץ בהקצאות המים לחקלאים בעקבות חמש שנות בצורת. דרישה שלא התקבלה על ידי שר החקלאות שביקש לדחות את ההחלטה לשלבים מאוחרים יותר בשנה על מנת לראות אם גם חורף 2018-2018 יסתיים בבצורת.

משהחליטה הממשלה על קיצוץ בהקצבות המים, דרשו החקלאים פיצוי של שלושה שקלים לקו"ב עבור ההפסדים שיגזרו מייבוש השדות. עד כה משרד האוצר ומשרד החקלאות טרם הגיעו לסיכום שיאפשר כל פיצוי לחקלאים. משיכת הזמן, שייצרה חוסר ודאות לחקלאים, הביאה את יו"ר שדולת החקלאים בכנסת ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) לדרוש דיון בוועדת הכספים.

הוועדה שהתכנסה אתמול לא הצליחה לקבל תשובות ממשרד החקלאות ומשרד האוצר באשר לסיבת העיכוב בפיצוי, כשנציגי משרד החקלאות טוענים כי אין ביכולתם לשנות את התקציב במהלך השנה. על כך השיב יו"ר הועדה גפני כי "אתם משרד שמטפל בחקלאים, כולל בנושא המים, אם אתם רק יושבים פה ומעלים טענות כמו ח"כ ברושי שהביא את הנושא לדיון אז למה צריך את המשרד הזה? יושב שר לצד שולחן הממשלה למה הוא לא פועל? אם אתה אומר שהטענות צודקות – תיתן כסף לחקלאים, תפצה אותם. אם הוא לא יכול, שיתפטר. מה הוא עושה?".

בסיכום הדיון דרש גפני מנציגי המשרדים לדון עם החקלאים ולהגיע למתווה פיצוי מוסכם. גפני הקציב שלושה שבועות לטיפול בעניין והצהיר כי אם לא יגיעו למתווה מוסכם הנושא יוחזר לוועדת הכספים שתיקח על עצמה לגשר על הפערים.