בית המשפט העליון בדרום אפריקה הגביל, בפסיקה תקדימית, את זמן ההעסקה של עובדי קבלן וכוח אדם לעד שלושה חודשים, כשלאחריהם חייב המעסיק לקבל את העובד להעסקה ישירה. הפסיקה היא תוצאה ישירה של מאמצי ארגני עובדים וזכויות אדם, למגר את התופעה של חברות קבלן המשתמשות בעובדים כמטבע עובר לסוחר.

אירווין ג'ים, מזכ"ל האיגוד המקצועי של עובדי המתכת של דרום אפריקה 'נומסה' אמר כי "הניסיון שלנו עם מתווכי עבודה הוא שהם פוגעניים באופן קיצוני, והם מביאים את העובדים לשכר נמוך, ותנאי עבודה נוראיים. אנו מקווים שההחלטה הזו תשים סוף לתעשייה הזאת, ואנו נמשיך להילחם על איסור מוחלט של מתווכי עבודה". פאולה-צרפת נדסומין, המזכיר האזורי של אינדסטריאול באפריקה בירך על פסק הדין: "זהו ניצחון לאלפי עובדים המועסקים על ידי מתווכי עבודה. אנו מברכים על החלטת בית המשפט על מתן דרך משפטית להגן על זכויות העובדים על מקומות עבודה קבועים. מתווכי עבודה לא יכולים להמשיך לעשות רווחים מתנאים פוגעניים של העובדים".

חברי איגוד מקצועי בדרום אפריקה בהפגנה מחוץ לבית הדין החוקתי ביוהנסבורג בתחילת השנה (צילום: Industriall)

לאחר שהפסידה בערעור בבית הדין לעבודה, עתרה חברת מתווכי העבודה, Assign Services, לבית המשפט החוקתי שנתן ב-26 ביולי את פסיקתו התקדימית. פסק הדין מסייג את קביעתו, ומתיר העסקה ממושכת יותר של עובדים המשתכרים שכר הגבוה מ-15,500 דולרים בשנה.

תיווך עבודה הוא פרקטיקה של מיקור חוץ, בו חברה שוכרת "עבודה" מחברה המספקת אותה. קבלנים וחברות כוח אדם עושים זאת תחת הקטגוריה של "מכירת שירות" או "מוצר", כשבפועל הם מספקים עובדים. הרווח של החברות האלו נגזר מתשלום שכר נמוך לעובדים ועמלות תיווך גבוהות שנגבות מהלקוח.

תחת הסדרי תיווך של עבודה, אין לעובדים ביטחון תעסוקתי עקב חוזי עבודה קצרים שיכולים להסתיים בכל עת. מתווכי העבודה למיניהם מסרבים לספק את ההטבות הסוציאליות, כמו ביטוחים שונים ופנסיה, תחת הטענה כי הם אינם המעסיק בפועל, אלא רק מי שסיפק את החוזה.

המאבק על העסקה ישירה מטריד את כל העולם. השיטה של מתווכי עבודה, של אנשים הגוזרים קופון רק מהתיווך ומוכרים שירותים כביכול ולא אנשים קיימת בכל העולם אך היא קיבלה צורות שונות. בישראל אמנם לא התקבלה פסיקה ברורה בנושא, אך הסכמים בין ההסתדרות לאוצר בנוגע לקליטת עובדים להעסקה ישירה מניבים פירות – ומאות עובדי קבלן נקלטו להעסקה ישירה בשנים האחרונות.