יו"ר הארגון הארצי של עובדי משרד הבריאות, ניסים לוי, הודיע אתמול (רביעי) כי עובדי המשרד יצטרפו לעיצומים בהם ינקטו עובדי המינהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים ביום ראשון הקרוב. העיצומים יקיפו את כל שירותי משרד הבריאות.

הרקע למחאת העובדים נעוץ באי יישום החלטת הממשלה על השוואת תנאי ההעסקה בבתי החולים הממשלתיים, לאלו שבבתי החולים השייכים לקופות החולים. על רקע פערים גדולים במשא ומתן עם האוצר, ישבתו עובדי המנהל והמשק החל מיום ראשון, כשבין היתר, דורשים העובדים השוואת השכר לעמיתיהם בקופות החולים; קביעת מפתח תקינה – הקובע את מספר התקנים הנחוץ בכל מחלקה או בית חולים בהתאם לקריטריונים שונים – שיסייע בהקלת העומס הרב בבתי החולים הממשלתיים; שינוי במערכת הדרגות וקידום העובדים; כמו גם ביטול הדרגות הנמוכות.

"יש עומסים קטסטרופליים, בונים מחלקות ומבנים נוספים בבתי החולים ולא מוסיפים עובדי מנהל ומשק" אמר יו"ר ועד העובדים, אלי בדש, "אומרים לנו להסתדר עם מה שיש. למה עובדת משק צריכה לעבוד בשתי מחלקות?".

עוד הוסיף כי "משנת 1996 יש החלטות ממשלה להשוות את השכר שלנו לעובדי קופות החולים, מדובר בפער של 20%-10%, בכל הסכם מוסיפים חצי אחוז, פשוט מתעללים בעובדים שלנו. המחסור בעובדים גורם לתאונות עבודה ומחלות. אין לנו כוח אדם".

בשביתה צפויים לקחת חלק כ-12 אלף עובדי מנהל ומשק בבתי החולים הממשלתיים, המועסקים במטבח, אחזקה, חצר, כוחות עזר, לוגיסטיקה, אפסנאות, תחבורה. עובדי האבטחה יוחרגו מהשביתה, עובדי מחלקות מחלות מסכנות חיים יעבדו במתכונת שבת.