פיצוץ במו"מ: עובדי המנהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים הודיעו כי ניסיונות הגישור שנערכו היום (חמישי) נכשלו, והעובדים מתכננים לשבות ביום ראשון. נכון לעכשיו לא ברור אם יתחדשו המגעים.

לטענת נציגי העובדים, המו״מ התפוצץ לאחר שנציגי האוצר סירבו לדון בעומס בבתי החולים ובמחסור בתקינה ודרשו כתנאי מקדים להמשך המו״מ שלא לצאת לשביתה.
"עובדי מנהל ומשק ממתינים כבר זמן רב לפתרון לעומס, למחסור בעובדים ולעדכון השכר "מסרו העובדים, "ואנו מצרים על כך שהאוצר לא מתייחס ברצינות הראויה לבעיות. לאור זאת, אנו נאלצים להמשיך במאבק ומיום ראשון כל עובדי המנהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים ישבתו."

דיון החירום, בהובלתו של יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקבי, התקיים היום במעמד ועד העובדים בראשות יו"ר הוועד הארצי אלי בדש, הנהלת משרד הבריאות, המשנה לממונה על השכר במשרד האוצר יוסי כהן, צוות הבריאות מנציבות שירות המדינה ואגף התקציבים במשרד האוצר.

"האחריות לכל השלכות השביתה הצפויה מוטלת על כתפיהם של משרדי הבריאות והאוצר. לא רק שלא היה כאן יישום של החלטת ממשלת ישראל, הגדילו פקידי המדינה כשגררו רגליים, וכל פניות העובדים לקיים ישיבות ולפתור את הדברים בהידברות  הושבו ריקם" אמר יעקבי טרם הדיון, "הכשלים שהובילו למשבר ידועים ולא חדשים וההתעלמות השיטתית של המערכת מכל התרעות העובדים, לא הותירה ברירה אחרת. אני קורא להנהלות משרדי הממשלה להבין את גודל השעה, להתעשת ולהגיע היום לשולחן המשא ומתן מתוך כוונה כנה ליישב את הסוגיות שבמחלוקת. אנחנו סומכים על המשנה לממונה על השכר יוסי כהן, עתיר הניסיון, שינסה יחד איתנו למנוע המשבר החמור שלפתחנו".

כזכור, ביום שלשי האחרון הודיע ועד עובדי המינהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים כי יפצח בשביתה כללית החל מיום ראשון הקרוב. זאת במחאה על אי יישום החלטת הממשלה להשוות את תנאי העסקתם שבבתי החולים השייכים לקופות החולים, כמו גם על רקע פערים גדולים במשא ומתן עם האוצר. העובדים דורשים, בין היתר, קביעת מפתח תקינה – הקובע את מספר התקנים הנחוץ בכל מחלקה או בית חולים בהתאם לקריטריונים שונים – שיסייע בהקלת העומס הרב בבתי החולים הממשלתיים; שינוי במערכת הדרגות וקידום העובדים; וביטול הדרגות הנמוכות.

יו"ר הארגון הארצי של עובדי משרד הבריאות, ניסים לוי, הודיע אתמול (רביעי) כי עובדי המשרד יצטרפו למאבק של עובדי המינהל והמשק, וינקטו בעיצומים שיקיפו את כל שירותי משרד הבריאות.

באם אכן תצא לפועל, צפויים לקחת חלק בשביתה כ-12 אלף עובדים המועסקים במטבח, אחזקה, חצר, כוחות עזר, לוגיסטיקה, אפסנאות, תחבורה. עובדי האבטחה יוחרגו מהשביתה, עובדי מחלקות מחלות מסכנות חיים יעבדו במתכונת שבת.