המשלחת הישראלית לאולימפיאדת טוקיו 2020 מתחילה להתגבש. אתמול (רביעי), לפנות בוקר, הבטיחו את מקומן במשחקים שתי שייטות ה-470 גיל כהן ונועה לסרי לאחר שסיימו במקום ה-11 באליפות העולם בשייט המתקיימת באראוס דנמרק.

השייטות זכו בקריטריון לאחר שוועדת השיפוט קיבלה ערעור שהגישו השתיים, שהתלוננו על עבירות שייט שנערכו במסגרת השיוט השביעי והאחרון עוד לפני שיוט המדליות.  

בשיוט השביעי של התחרות צוות השיפוט פסל את צמת הישראליות בטענה לזינוק מוקדם שהוריד אותן למקום ה-12 בדירוג הכללי והרחיק אותן מהשגת הקריטריון למשחקים האולימפיים בטוקיו 2020 – התברגות בין 8 המדינות הראשונות באליפות העולם. השתיים הגישו אמש ערעור על פסילת השיוט שלהן אבל ברגע האחרון משכו אותו והמתינו להחלטות ועדת השיפוט שדנה בערעורים של צוותים אחרים שלהבנתן יכלו להשפיע על המיקום הסופי שלהן.

הדיונים של ועדת השיפוט, נמשכו באופן חריג, עד 02:00 לפנות בוקר, ובעקבות כך עלו הישראליות למקום ה-11 בכללי (שמנע מהן את ההשתתפות בשיוט המדליות) אך הבטיח להן את העמידה ב"קווטה" האולימפית להשתתפות שייטות 470 מישראל במשחקים האולימפיים.

אליפות העולם בדנמרק נקבעה כהזדמנות הראשונה מבין שלוש להשגת הכרטיס האולימפי. על פי הקריטריונים האולימפיים היה על השייטות מישראל להתברג בין 8 המדינות הראשונות בתחרות, להוציא את יפן, המארחת (המדורגת הראשונה בתחרות), כדי לזכות בכרטיס הנכסף וכך בדיוק היה: השייטות הישראליות זכו בכרטיס השמיני והאחרון מבין המדינות לצד צרפת, אנגליה, ספרד, סין, איטליה, יוון, סלובקיה וישראל.

עבור גיל כה מדובר באולימפיאדה השלישית בה היא עתידה להשתתף לאחר שבאולימפיאדת לונדון 2012 שיתפה פעולה עם ורד בוסקילה, יחד השיגו את המקום ה-15 ובאולימפיאדת ריו 2016 התחרתה כהן עם נינה אמיר, יחדיו סיימו במקום ה-17.

שייט 470 באולימפיאדת ריו 2016 (צילום: AP).

שרת התרבות והספורט מירי רגב בירכה על ההישג: "ברכות לצמד השייטות גיל כהן ונועה לסרי על הבטחת שני הכרטיסים הראשונים למשחקים האולימפיים בטוקיו 2020. הישג חשוב זה הינו סנונית ראשונה לקראת הצלחות נוספות רבות של ספורטאינו האולימפיים לקראת המשחקים האולימפיים שייערכו עוד שנתיים. כשרת התרבות והספורט אמשיך לפעול להגדלת תקציב הספורט ההישגי וההכנות האולימפיות בכדי שספורטאי העילית של ישראל יזכו לתנאים המיטביים בדרך לטוקיו 2020".