נשיא קולומביה היוצא חואן מנואל סנטוס, יחד עם שרת החוץ מריה אנג'לה הולגוין מסרו מכתב לשר החוץ הפלסטיני ריאד אל מלכי בו נכתב כי "נשיא רפובליקת קולומביה החליט להכיר במדינת פלסטין". קולומביה הייתה עד כה המדינה היחידה באמריקה הדרומית שלא הכירה במדינת פלסטין. ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "אנחנו מופתעים מהידיעה בתקשורת וממתינים לקבל הסברים מהממשל החדש שבודק את הנושא".

ההכרה הקולומביאנית הגיעה מספר ימים לפני סיום כהונת ממשל סנטוס והחלפתו בממשל הנשיא הנבחר איוואן דוקה מארקס ולא מובן האם היא הוסכמה על ידי שני הנשיאים או לא. גורמים פלסטינים טוענים כי ההחלטה הוסכמה על ידי כל הגורמים אך מממשטרו של הנשיא הנכנס, שהושבע לתפקידו לפני יומיים, נמסר כי ההחלטה חוקית אך תוצאותיה יבחנו היות והיא התקבלה בימים האחרונים לכהונתו של הנשיא סנטוס.

סוכנות הידיעות הפלסטינית מסרה כי ההחלטה הקולומביאנית היא תולדה של מאמצים דיפלומטים פלסטינים הנמשכים שנים להביא להכרה המיוחלת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל שבוע שעבר את ביקורו המתוכנן לקולומביה שהיה אמור להתרחש השבוע. ההערכות אומרות כי ביטול הנסיעה קשור למספר גורמים, בהם המצב הביטחוני בדרום, שיחות הפיוס הפלסטיניות וקידום ההסדרה ברצועת עזה בתיווך האו"ם ומצרים, מחאת חוק הלאום ומשבר חוק הגיוס המאיים על שלמות הקואליציה.

בחודש ספטמבר לפני שנה ביקר נתניהו מספר שעות בקולומביה במהלך מסעו המדיני באמריקה הלטינית שם נפגש עם הנשיא סנטוס. במהלך ביקורו נחתמו הסכמים בילטרלים בתחומי המדע והתיירות.

שגרירות ישראל בקולומביה מסרה כי היא "מופתעת ומאוכזבת מהחלטת המשטר הקודם להכיר בפלסטין כמדינה. היה ניתן לצפות כי ממשל שהוא חבר יודיע מראש על שינוי כה משמעותי במדיניות. מדובר בסטירת לחי לשיתוף הפעולה ההדוק בין המדינות ובין המנהיגים. אנו קוראים לנשיא החדש להפוך את החלטת הממשל הקודמת".