דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי ט"ז בשבט תשפ"ב 18.01.22
12°תל אביב
  • ירושלים
  • 12°תל אביב
  • 11°חיפה
  • 11°אשדוד
  • באר שבע
  • 11°אילת
  • טבריה
  • צפת
  • 10°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
ההפקרות נמשכת

ההפקרות נמשכת / שני עובדים נהרגו בנפילה מגובה באתר בנייה בראש העין

צוותי רפואה שהגיעו לאתר של חברת אלקטרה בנייה ברחוב המעיין בעיר, נאלצו לקבוע את מותם במקום | מאז תחילת השנה נהרגו 26 עובדים ושני עוברי אורח בתאונות בניין | תשעה עובדים נהרגו באתרי חברת אלקטרה בשלוש השנים האחרונות

אתר בנייה בראש העין בו נהרגו שני עובדים בנפילה מגובה, 13 באוגוסט 2018. (צילום: הקבוצה למאבק בתאונות בניין)
ניצן צבי כהן
ניצן צבי כהן
כתב לענייני עבודה
צרו קשר עם המערכת:

אבראהים זכריא מחמד אלחדידי בן 32, ראמי עבדאללה עלי בדר בן 34, שנפלו מגובה באתר הבנייה "קסם" של חברת אלקטרה בנייה ברחוב המעיין בראש העין,  בסביבות השעה 11:00, נמצאו על ידי מד"א עם פגיעות רב מערכתיות וללא סימני חיים, ונקבע מותם. השניים נהרגו מפיגום שהשתחרר בקומה ה-15. בכך עולה מספר העובדים שנהרגו בענף הבניין מתחילת השנה ל-26, כשמלבדם נהרגו גם שני עוברי אורח בסביבת אתרי בניה, ונפצעו באורך קשה כ-31 עובדים.עובד נוסף נפגע באורח קל באתר, הוא פונה לבית החולים כשהוא סובל מחבלה בגפיים. המשטרה פתחה בחקירת האירוע בשיתוף משרד העבודה והרווחה, וצו סגירה הוצא לאתר.

תשעה עובדים נהרגו באתרי חברת אלקטרה בשלוש השנים האחרונות. אחד מהם, דון גוואנג צ'ין, נהרג באתר אחר באותו הפרוייקט בראש העין לפני שנה בדיוק באוגוסט 2017, שני רחובות בלבד מאתר האסון היום. בנובמבר 2017 הוטלו בפרוייקט שני צווי בטיחות על ידי משרד העבודה והרווחה. עד שנת 2017 הוצאו 8 צווי בטיחות כנגד אתרי החברה, כולם הועברו גם לרשם הקבלנים.

מהחברה נמסר כי "אנו מביעים צער עמוק על התאונה הטראגית ומשתתפים בצער המשפחות. הרקע לאירוע עדיין נבדק בשטח על ידי הגורמים המקצועיים הרלוונטיים, ויש להמתין לממצאי בדיקתם". לא נמסרה עדיין תגובה לשאלת דבר ראשון אם בכוונתה לדווח על התאונה הקטלנית לבורסה.

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות, אמר כי "מחיר הדמים שגובה ענף הבנייה מעיד על ההפקרות המתמשכת ואוזלת היד של רשויות האכיפה ושל ממשלת ישראל שלא נוקפת אצבע נוכח הקטל של פועלי הבנייה, מדובר למעשה במחדל לאומי שגובה קורבנות ומחיר כלכלי כבד של מעל ל 4.5 מיליארד ש"ח בשנה שמשולמים מכספי משלמי המיסים לנפגעים ומשפחותיהם"

עוד הוסיף כי "70 אחוז מההרוגים בענף הבנייה בדרגות חומרה בינוני עד מוות הן כתוצאה ישירה של נפילה מגובה, הקבלנים לא משלמים מחיר אישי ולא מחיר כלכלי ולכן אנו נמשיך לספור ולקבור את הפועלים שקופים שצונחים אל מותם על מזבח בנייני היוקרה וההפקרות התמשכת בענף הבנייה".

ח"כ איל בן-ראובן (המחנה הציוני), חבר ועדת המשנה לנושא תאונות הבנייה, אמר כי "אסון רודף אסון. שני הרוגים הבוקר והכיוון לא משתנה. אני שוב קורא לך השר חיים כץ, שאני יודע כמה חשוב לך הנושא- פעל כנגד הנפילות מגובה. הבעיה מובחנת. חייבים להוציא תקנות מידיות של עטיפת בתי קומות ברשתות הגנה, וכן תקנות מחייבות בתחום הפיגומים. זה קיים בעולם והגיע הזמן ליישם את זה גם כאן. כמו כן, סיכמתי בתיאום עם יו"ר ועדת העבודה והרווחה, אלי אלאלוף, וחברינו למאבק בתאונות הבנייה, ח"כ עבד אל-חכים חאג' יחייה, כי אנחנו נקיים דיון דחוף עוד בפגרה בנושא נפילות מגובה בזמן הקרוב ביותר. חייבים לעבור לפעולה במצב חירום שתביא לשינוי מהיר".

יו"ר הועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) "חברת אלקטרה בנייה הפכה לשדה קטל בשנתיים האחרונות, והתאונה הנוראה היום מביאה את ההרוגים רק בה למספר המפלצתי של תשעה בתוך שנתיים. אני קוראת למנכ״ל אלקטרה בע"מ איתמר דויטש להודיע לבורסה על הקטל בחברה ועל כך שאפשר שרישיונה יישלל, לרשם הקבלנים לשלול ממנה את הרישיון, למשרד העבודה לסגור לתקופה בלתי מוגבלת את האתרים שבהם קופחו חיי אדם, ולמשטרה לכלול בחקירה הפלילית לא רק את האחרונים בשרשרת, אלא את המנכ"לים עצמם. רק כך יושם הקץ להרג ולזלזול הנפשע בחיי אדם".

מוקדם יותר, בסביבות השעה 9:10, נפל מגובה חמישה מטרים פועל כבן 22 שככל הנראה החליף גג אסבסט באזור התעשייה בשדרות. העובד פונה כשהוא במצב קשה, מורדם ומונשם עם חבלת ראש לבית החולים סורוקה. המשטרה פתחה בחקירה בשיתוף פעולה עם מינהל הבטיחות במשרד העבודה, שמסר לדבר ראשון כי מדובר באתר לא מוסדר, וכי הוטל בו צו הפסקת עבודה ונמצאו בו ההפרות הבאות: אי-מינוי מנהל עבודה, היעדר הדרכה לעבודה בגובה, היעדר אמצעי הגנה מפני נפילה, ועבודה בניגוד לתקנות הנוגעות לעבודה על גגות. האחריות לכך לדבריהם מוטלת על בעלי המפעל.

בסביבות השעה 9:10 נפל מגובה חמישה מטרים פועל כבן 22 שככל הנראה החליף גג אסבסט באיזור התעשיה בשדרות. העובד פונה כשהוא במצב קשה, מורדם ומונשם עם חבלת ראש לבית החולים סורוקה.

עובד פלסטיני כבן 25 נפל מגדר תוך כדי עבודתו באתר בנייה בישוב לשם (עלי זהב מערב). רופא וחובשים מתנדבים באיחוד הצלה סניף שומרון העניקו לו טיפול רפואי ראשוני ולאחר מכן הוא פונה על ידי הסהר האדום להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים בשכם כשמצבו מוגדר בינוני. כזכור, מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית אינו אוכף את חוקי ותקנות הבטיחות מעבר לקו הירוק.

אמש נפגע עובד כבן 35 מנפילת קורות בטון תוך כדי עבודות שיפוצים במבנה ברחוב בית לחם בחולון, ופונה על ידי ניידת טיפול נמרץ של איחוד הצלה.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!