נשיא ארצות הברית דונאלד טראמפ מגנה את מעצרו של הכומר האמריקאי בטורקיה בהצהירו שמדינתו "לא תגיב לכך בשתיקה". הנשיא טראמפ הצהיר, בטרם יציאתו מהבית הלבן ביום שישי, כי טורקיה "מהווה בעיה כבר זמן מה", והאשימה בכך שהמציאה האשמת שווא את הכומר אנדרו ברנסון. הממשך האמריקאי מאיים כי הצעדים הכלכליים נגד טורקיה יוחרפו אם הכומר האמריקאי לא ישוחרר. הטורקים דורשים את הסגרתו של פעיל אופוזיציה טורקי המתגורר בארצות הברית בתמורה לשחרור הכומר.

הכומר הואשם בבית משפט טורקי בעבירות של טרור, והוא מוחזק במאסר מאז אוקטובר 2016. בנשיא טראמפ האשים את טורקיה כי היא "אינה מתנהגת כחברה". בממשל האמריקאי הייתה ציפייה כי הכומר ישוחרר לאור פעילותם לשיחרור אזרח טורקי שהוחזק על ידי ישראל. אך הכומר לא שוחרר לגמרי והוא מוחזק במאסר בית. "הוצאנו מישהו בשבילו. הוא היה צריך עזרה בלשחרר מישהו ממקום כשלהו, והוא אכן שוחרר. עכשיו הם רוצים להמשיך להחזיק בכומר הנפלא שלנו. לא הוגן. לא בסדר", דברי נשיא ארה"ב.

חוסר הנכונות לשחרר את הכומר, והעובדה שגם הערעור האחרון שהוגש לערכה גבוהה יותר נדחה, עומד בבסיס הצעדים הכלכליים האחרונים בהם נקט הממשל האמריקאי, צעדים שהובילו לירידה דרסטית בערך הלירה הטורקית. הנשיא טראמפ הטיל מכסים על אלומיניום ופלדה, וכן צעדים כלכליים כנגד דמויות בכירות בשלטון הטורקי, ובעקבות כך המטבע הטורקי איבד מערכו 22% ביחס לדולר, בחודש האחרון.

שר המסחר הטורקי אמר היום כי אם ארה"ב תחליט להטיל סנקציות חדשות על טורקיה – זו תשיב. "הגבנו לסנקציות אמריקאיות בהתאם לחוקי ארגון הסחר הבינלאומי, ונמשיך לעשות זאת", אמר השר רושאר פקאן. שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו אמר כי "ארה"ב לא מצליחה לראות מי חבריה האמיתיים. אנחנו יכולים לפתור את הבעיה מולה בקלות, אך לא עם הלך הרוח הנוכחי".