דבר ראשון
מפל מים בנחל זוויתן, ארכיון (צילום: דורון הורביץ / פלאש 90).
בהלת העכברת
טיילו, אבל בזהירות

משרד הבריאות כינס דיון חירום: מספר הנדבקים בעכברת עומד על 42.

בדיון משתתפים ראשי רשויות, מנכ"לי משרדי החקלאות והתיירות ונציגים נוספים | סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן: "אנחנו עושים את כל מה שניתן ואני חושב שזה תחת שליטה"

עדכון אחרון: 19.08.2018, 12:19

משרד הבריאות כינס אתמול (ראשון) דיון חירום עקב הגידול במספר הנדבקים בעכברת. על פי נתוני המשרד, עד כה דווחו 242  חשודים בהידבקות ו-42 חולים מאומתים. בישיבה השתתפו מנכ"לי משרדי האוצר, הבריאות והתיירות, אנשי רשות הטבע והגנים וראשי המועצות האזוריות גולן והגליל עליון. 

"יש בצפון בנחלים מסוימים שאנחנו בדקנו אלה שיש בהם בעיה וזיהומים סגרנו אלה שלא היה השארנו פתוחים ואחרי הבדיקה בהחלט אפשר להשתמש בהם" אמר סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), "צריך להיות שיתוף פעולה בין כל הגורמים. לא מעט אנשים נדבקו אבל זה תחת שליטה, אפשר לטפל ואנחנו מטפלים. אני מבקש מכל הגורמים גם איכות הסביבה ועיריות שיתנו יד ביחד שנעשה ביחד את מה שצריך לעשות. אנחנו עושים את כל מה שניתן ואני חושב שזה תחת שליטה".

במהלך סוף השבוע נרשמה ירידה חדה בכמות המטיילים שפקדו את שמורות הטבע והנחלים בצפון הארץ, על אף שבמרביתם כלל לא אותר החיידק. במועצה האזורית הגליל העליון אומדים את הנזקים לעסקי תיירות הנחלים ביותר מ-15 מיליון שקלים. גיורא זלץ, ראש המועצה, שמשתתף אף הוא בדיון הבוקר, אמר לפני כן כי "אנחנו נבקש בפגישה שמשרדי הבריאות והתיירות לא יסתפקו באזהרות, אלא יעשו מעשה שיעזור להחזיר תיירים ולפצות תיירנים. המשבר חמור".

משרד הבריאות מבקש להזכיר כי הנחלים האסורים רחצה הם: זכי, יהודיה, משושים, זוויתן, הירדן בחלק החוף של פארק הירדן, שפך נחל דליות והג'ילבון.

על פי הנחיות המשרד:

  • חולים שטבלו במימי הנחלים זאכי, יהודייה, משושים וזויתן החל מתאריך 1.7.18, עם חום מעל 38 מעלות שהתפתח פחות מ-3 שבועות לאחר הטבילה מתבקשים לפנות לרופא המשפחה
  • מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפעול
  • משרד הבריאות מזהיר שלא לטבול בנחלים זכי, יהודיה, משושים זוויתן עד להודעה חדשה

שאלות ותשובות בנוגע לעכברת:

מה זו עכברת?
עכברת זו מחלה זיהומית המכונה לפטוספירוזיס. זו מחלה שמועברת לבני אדם מבעלי חיים וישנם יותר ממיליון מקרי תחלואה בעולם בשנה, בעיקר במדינות עולם שלישי. בישראל המחלה נדירה יחסית, עם ממוצע של 10 מקרים בשנה.

מאיפה זה מגיע?
המחלה נמצאת אצל חלק מבעלי החיים שמפרישים את החיידק דרך השתן. בעלי החיים  העיקריים שמפיצים את המחלה הם המכרסמים ובעיקר העכברים ומכאן שמה של המחלה. גם חיות כמו פרות וכלבים יכולות להפיץ את המחלה.

מי בדרך כלל נדבק במחלה?
עכברת זו מחלה תעסוקתית – מי שנדבק בה הם בדרך כלל וטרינרים או עובדי משק שעובדים עם בעלי חיים וחשופים אליהם, כמו גם אנשים שמטפלים במערכות ביוב ושפכים. בשנים האחרונות יש דיווחים על תחלואה הקשורה לתיירות במקורות מים בהם היו הפרשות של בעלי חיים.

מהם התסמינים של המחלה?
התסמינים הם: חום, כאב ראש, חולשה, כאב שרירים, כאב גב, בעיות במערכת העיכול, עייפות ותשישות. פעמים רבות התסמינים מזכירים שפעת.

בחלק קטן מהחולים המחלה עלולה להסתבך ולגרום לאי ספיקת כליות, לפגיעה בכבד ולדלקת קרום המוח . על פי רוב, התסמינים מופיעים בין שבוע לשבועיים לאחר החשיפה לחיידק. במקרים חריגים התסמינים יופיעו לאחר שלושה ימים – או שלושה שבועות.

כל מי שרחץ במקורות המים האלו יחלה?
ממש לא. רוב האנשים שנחשפים לחיידק לא יפתחו מחלה. ואלו שכן – יפתחו מחלה עם תסמינים קלים . רק במיעוט המקרים התסמינים הופכים להיות קשים ומסוכנים. לא כל מקרה חשיפה לחיידק מסתיים במוות.

האם המחלה מדבקת? מותר לשהות ליד אדם חולה?
ההדבקה היא רק בחשיפה להפרשות, בעיקר לשתן, ולכן אין סכנה אמיתית בהדבקה בין אדם לאדם.

באיזה נחלים נמצא החיידק? האם שאר הנחלים בטוחים?
הנחלים שאסורים ברחצה הם זאכי, יהודייה, משושים וזוויתן. שאר הנחלים ברמת הגולן – לא דווחו מקרי תחלואה. בכל מקרה יש לשים לב לשילוט במקום.

אם הייתי בנחלים האלו החל מה 1 ביולי, אני חייב להיבדק?
לא. רק אם נכנסת למים לפרק זמן ממושך ובשלושת השבועות האחרונים סבלת מחום, מומלץ ללכת לרופא המשפחה ולעדכן אותו. מי שלא סבל מחום, אין צורך להיבדק ואין צורך להיכנס לפאניקה.

מה הטיפול שמקבלים החולים?
הטיפול באנטיביוטיקה ניתן בכדורים או דרך הווריד. אין חובה באשפוז בכל המקרים ואפשר לקבל טיפול ולהשתחרר הביתה.

נושאים קשורים:  בריאות, עכברת, משרד הבריאות, יעקב ליצמן
תגובות
×