באוסטרליה הכריעה מפלגת השלטון השמרנית-ליברלית על זהותו של ראש הממשלה השביעי בתוך 11 שנים. בהצבעה חשאית שנערכה היום (שישי) בקרב חברי הפרלמנט מהמפלגה הוחלט כי סקוט מוריסון, מי שכיהן כשר האוצר בממשלה האחרונה, יהיה זה שיחליף את מלקולם טורנבול שהודח. טורנבול נתקל בחוסר שביעות רצון מתפקודו וירידה בתמיכה בו בסקרים במדינה והחילוף ממשיך כאמור עידן לא רגיל של חוסר יציבות פוליטית.

מועמדים אחרים עליהם גבר מוריסון היו שרת החוץ ג'ולי בישופ ופיטר דוטון, שר לשעבר בממשלתו של טורנבול שהיה היחיד שהעז לקרוא עליו תגר באופן פומבי והיה זה שיזם את מהלך ההדחה מלכתחילה.

טרם התפטרותו, תבע טורנבול כי חברי הפרלמנט ממפלגתו שדורשים את הדחתו יזדהו בשמם כדי להוכיח כי למתנגדיו אכן יש רוב. ואכן, כחצי שעה לפני כינוס המפלגה אישר טורנבול בציוץ מחשבון הטוויטר שלו כי דוטון הצליח לאסוף את חתימותיהם של 43 חברי פרלמנט והפגישה החלה באיחור של 20 דקות לאחר וידוא החתימות.

טורנבול הוא ראש הממשלה הרביעי שהודח בידי מפלגתו שלו בטרם תום הכהונה בת שלוש השנים שקבועה בחוק האוסטרלי מאז החלה "הדלת המסתובבת" ב-2010. התופעה זוכה לחוסר אהדה גורף בציבור האוסטרלי ובמהלך הלילה אף נופצו שמשות במשרדיו של פיטר דוטון, יוזם ההדחה.

עד אתמול נראה היה כי המהלך להדחתו של טורנבול מאבד תמיכה, בעיקר בשל איומיו של טורנבול כי אם יודח מראשות המפלגה יפרוש מהפוליטיקה, דבר שיאלץ את המפלגה ללכת שוב לבחירות והגביר את חשש חברי הפרלמנט כי היא תאבד את הרוב הדחוק בפרלמנט לו היא זוכה כיום.

ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טורנבול בימים יפים יותר (צילום: חיים זך / לע״מ).

מנהיג מפלגת הלייבור היריבה, ביל שורטן, אמר בנאומו בפרלמנט אתמול כי לאוסטרליה אין יותר ממשלה מתפקדת וכי יהיו תוצאות ההצבעה במפלגה השמרנית מה שיהיו, "היא מפולגת ללא תקנה".