באסיפה שנקבעה להצבעה על קבלתם של בוגרי שכבת י"ב בקיבוץ דגניה א' לחברות, נתקבלו כלל בני השכבה לחברות למעט נערה עם מוגבלות, כך על פי פרסום של 'ישראל היום'. גורמים בקיבוץ הסבירו ל'דבר ראשון' כי לאנשים עם מוגבלויות ישנו מסלול ייחודי בקיבוץ, שתכליתו לדאוג לרווחתם, מבלי להטיל עליהם את החובות המוטלות על חברי הקיבוץ, בהם אינם יכולים לעמוד.

"זה עניין פנימי של דגניה ובזה נגמר כל הסיפור", מסר יו"ר ועד הנהלת הקהילה של הקיבוץ לישראל היום. "אני מתכוון להוביל מהלך שישים סוף למסורת שבה בני המשק שסיימו כיתה י"ב יתקבלו באופן אוטומטי לחברות בקיבוץ".

איך לא רעדו להן הידיים כשאת כל חבריה מקבלים, ורק את הנערה הזאת לא? איך הן ישנות בלילה? נעשה כאן עוול נוראי

מנגד נשמעו גם קולות אחרים בקיבוץ. בישראל היום צוטט גורם המעורה בפרשה שאמר כי "זה פשוט לא ייאמן איך חברים ובייחוד חברות – אימהות, היו מסוגלות להצביע נגד קבלתה לחברות בקיבוץ. איך לא רעדו להן הידיים כשאת כל חבריה מקבלים, ורק את הנערה הזאת לא? איך הן ישנות בלילה? נעשה כאן עוול נוראי… איך אפשר לתת לכולם מעמד של חברי קיבוץ ורק אחת להשאיר בחוץ?".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לטענת אותם גורמים בקיבוץ עמם שוחחנו, שהעדיפו להתראיין בעילום שם, בעוד שבעבר היה דגניה קיבוץ שיתופי, מאז 2006 עובר הקיבוץ תהליכי הפרטה, במסגרתם נקבע כי שכרם של החברים יהיה מותנה בעבודתם ובתפקידים אותם הם ממלאים. במסגרת תהליך זה, נקבע גם מסלול מיוחד המאפשר מעמד ייחודי לאנשים עם מוגבלויות, שאינם יכולים לכלכל את עצמם, המיועד להבטיח את רווחתם ובמסגרתו הם זכאים לדיור ונפתחת גם קרן על שמם שתכליתה להבטיח להם זכויות לכל ימי חייהם – אך הם אינם מתקבלים כחברים מלאים בקיבוץ על כל הזכויות והחובות המשתמעות מכך.

זה עניין פנימי של דגניה ובזה נגמר כל הסיפור

ישנם מספר בני קיבוץ עם מוגבלויות החיים בו בהתאם להסדר זה, ואחרים הנזקקים למסגרות מוגנות שהקיבוץ מממן עבורם. מסלול זה הוצע להורי הנערה, שהעדיפו להעמידה להצבעה למסלול החברות, בניגוד להמלצותיהם של רבים בקהילה. עד סיום י"ב למדה הנערה בבית ספר לחינוך מיוחד.

עם פרסום הפרשה החלו לצוץ ברשת תגובות המגנות את התנהלות חברי הקיבוץ. כך למשל כתב אורן הלמן, סמנכ"ל חברת החשמל ופעיל מרכזי בארגון "סיכוי שווה" לשילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה ובחברה, כי המקרה זהה לגזענות וכי על אנשים לזכור שבנושא קבלה של אנשים עם מוגבלויות, "אין חסינות! ילד או נכד עם צרכים מיוחדים יכול להיוולד לכל אחת ואחד מכן ומכם!".

תתארו לעצמכם ולעצמכן מצב שבו לא ייתנו לבן או לבת שלכם להיכנס לבריכה כי הוא בלונדיני. כי היא אשה. כי הוא שמן או כי היא…

Posted by Oren Helman on Friday, 24 August 2018