ארבעה פעילים בארגון תעאיוש (שותפות יהודית ערבית) הגיעו אתמול (שבת) לתעד את המאחז מצפה יאיר שבדרום הר חברון. הארבעה הותקפו, ככל הנראה, על ידי מתנחלים שלא היו מרוצים מנוכחותם במקום. הארבעה נפצעו באורח קל (על פי גורמי רפואה) ופונו לקבלת טיפול רפואי בביה"ח. כוח משטרה שהוזעק למקום פתח בחקירה והחל בביצוע פעולות ראשוניות לברור נסיבות המקרה.

פינוי ארבעה ישראלים שנפצעו קל בישוב מצפה יאיר שבחברון לאחר שלטענתם הותקפו על ידי צעירים רעולי פנים (קרדיט: נסר נוואג'עה (בצלם))

ביום חמישי השבוע הותקפו שלושה ערבים אזרחי ישראל שעה ששהו בחוף היום של קריית חיים. השלושה הותקפו ע"י תושב קריית חיים (23), שנעצר אתמול (שבת) לאחר חקירת משטרה.  על פי החשד, כאשר ישבו שלושת המותקפים בחוף, ניגש אליהם החשוד וחבריו ולאחר שיחה קצרה ביניהם, חזר החשוד עם חבריו למקום וביחד איתם תקף את הקורבנות באלימות קשה. השלושה פונו לבית החולים רמב"ם לקבלת טיפול רפואי ושם הגישו תלונה על האירוע. הערב יובא החשוד לדיון בבקשה להאריך את מעצרו בבית משפט השלום בחיפה.

ח״כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) התייחס לשני המקרים: "חוסר השוויון בחוק הלאום – מדרון חלקלק לאנרכיה. 'האלימות היא כירסום יסוד הדמוקרטיה' כך רבין בנאומו האחרון שהפך לצוואתו. והיום, כירסום יסודות הדמוקרטיה על ידי הממשלה, מעודד אלימות.

כשממשלה מחוקקת חוקים, היא צריכה לקחת בחשבון שיהיו גורמים קיצוניים שיתרגמו זאת בדרכם, וחוק הלאום מתורגם כהיתר להכות ערבים ישראלים וכחובה להכות שמאלנים שהם אויבי חוק הלאום.

שורש הרע של האלימות הקשה נגד ערבים בחוף קרית חיים, וגם תקיפת פעילי השמאל בדרום הר חברון – אותה סיבה שקיצוניים בוחנים לפרש בדרכם. עד שחוק הלאום יתוקן והמילה שויון תחזור אליו, על הממשלה לפעול ללא פשרות כנגד אלימות ובמיוחד נגד אלימות מסיבות פוליטיות מכל סוג.

גם חברת הכנסת אעידה תומא-סלימאן ייחסה את שני המקרים לחוק הלאום, "ההסתה חסרת הרסן מניבה את "פירותיה". מי שהוציא את הערבים ממעגל האזרחות, מנסה להוציא את היהודים הפעילים נגד הכיבוש מחוץ לחוק וללגיטימציה. ואלה הן התוצאות. מי שהעליל עלילות דם נגד ארגוני זכויות האדם ופעילי השלום, נושא באחריות. חשוב להפנים שגזענות לא תעצור בקרב ערבים, גם יהודים שאינם עונים על הסטנדרטים של ה"יהודי הטהור", יקבלו את מנת חלקם, ודווקא בגלל זה חשוב לאחד כוחות נגד הגזענות המשתוללת."