בשבוע שעבר פרסם המגזין פורבס את רשימת הספורטאיות והספורטאים המרוויחים ביותר השנה. במגזין מחשבים את סכום הכסף אותו הרוויחו הספורטאים מרחבי העולם בין חודש יוני 2017 עד חודש יולי 2018. גם השנה לא היו הרבה הפתעות: המתאגרף פלויד מייוות'ר זכה במקום הראשון בדירוג הכללי, עם שכר שנתי של 287 מיליון ואילו בקרב הנשים הטניסאית סרינה וויליאמס דורגה ראשונה, עם שכר צנוע בהרבה: 18 מיליון דולר.

גם השנה נחשף הפער האדיר בין הגברים לנשים, בשכר ובסכומי הכסף אותם הם והן מרוויחים. לפי הרשימה, מבין 100 הספורטאים המרוויחים ביותר אין אף אישה אחת. אפילו הספורטאית המוכרת והמרוויחה בעולם, וויליאמס, הגיעה לשם בשנה בה כמעט ולא שיחקה טניס בשל ההריון והלידה, כלומר רוב ההכנסה אינה מהמשחק עצמו.

אחיות וטניסאיות צמרת: וונוס וסרינה וויליאמס (צילום: AP)

כמו בכל שנה עולם הטניס שולט ברשימת הספורטאיות המרוויחות, עם 8 מתוך 10 הספורטאיות המרוויחות ביותר. חלק הגדול מההישג הזה שייך לבילי ג'ין קינג ושותפותיה, שהצליחו בשנות ה-70 להקים איגוד טניס נשים נפרד מאיגוד הגברים והפכו אותו להצלחה כלכלית מסחררת. בעזרת איגוד כל הטניסאיות הן הצליחו להשוות את פרסי הזכייה של הנשים לגברים. למרות שעדיין הטניסאים הבכירים מרוויחים יותר כסף, בגלל פרסי החסות הגדולים יותר, זהו הישג שעולם הספורט הנשי יכול ללמוד וליישם בענפי ספורט נוספים.

הספורטאי המרוויח ביותר VS הספורטאית המרוויחה ביותר (נתונים: פורבס. גרפיקה: אידאה)

הנתונים של פורבס חושפים כמה נתונים מעניינים: סרינה וויליאמס כאמור כמעט ולא שיחקה בשנה האחרונה, אך הרוויחה סכום אדיר של 18 מיליון דולר מחוזי פרסום וחסויות שונות הכוללות גם את פרסום חברות נייקי ואינטל. הסכום הגבוהה יחסית מדרג את וויליאמס במקום ה-17 בעולם ברווחי הספורטאים בפרסום וחסויות. הסיבה לכך נעוצה במעמד הייחודי שיש לה בעולם הספורט והטניס – אישה חזקה, שוברת מוסכמות ושיאים, בספורט הנשים המפורסם והרווחי בעולם.

עשרת הספורטאיות המרוויחות ביותר לשנת 2017/18 (נתונים: פורבס. גרפיקה: אידאה)

מי שהפתיעה את כולם ונכנסה לדירוג העשירייה הפותחת של הנשים היא שחקנית בדמינטון ההודית פ.ו.סינדהו.  רק חצי מיליון דולר מרווחיה הגיעו בצורת פרסי זכיה בתחרויות הבדמינטון ו-8 מיליון נוספים דרך חוזי פרסום במולדתה. סינדהו היא האישה היחידה שזכתה במדלית זהב אולימפית לזכות הודו, ובעקבות זאת הפכה לספורטאית המפורסמת במדינה. הספורטאית השנייה שאינה טניסאית, היא נהגת מירוצי הנאסקאר דניקה פטריק, המדורגת במקום התשיעי בדירוג השנתי, עם רווח של 7.5 מיליון בשנה האחרונה.