דבר ראשון
מעון יום (Shutterstock)
פותחים שנה
מפעילי המעונות: "הצעה מבישה"

התפוצץ המו"מ בעניין מעונות היום - לפי שעה שביתה ביום א'.

למרות ההכחשות מהבוקר, הארגונים המפעילים את מעונות היום ומשרד האוצר הגיעו למשא ומתן - אך זה התפוצץ לאור הצעות מבישות, לטענת האירגונים | במשרד האוצר מאיימים בצווי מניעה לעובדות

עדכון אחרון: 31.08.2018, 17:24

ניסיון למנוע את השביתה במעונות היום ביום ראשון הקרוב נכשל. הארגונים המפעילים את המעונות, בהם נעמת, ויצ"ו ואמונה, טוענים שהצעת האוצר "מבישה" ולמעשה שהאוצר לא הציע דבר.

לטענת ראשי הארגונים, הצעת האוצר דיברה על הקמת "ועדה עתידית" בלבד. ״אם מישהו חושב שאפשר לפתור את בעיית הגיל הרך בתוספת של כמה עשרות שקלים למטפלת, הוא טועה לחלוטין״, אמרו ראשי הארגונים.

למשרד האוצר, לעומת זאת, גרסה שונה מאוד. שם טוענים כי ההצעה אותה דחו הארגונים הייתה תוספת של אלפי שקלים בשנה לכל מטפלת, אולם הארגונים התנגדו לכאורה משום שנדרשו לקצץ לשם כך בהוצאות ההנהלה כדי לממן חלק מהתוספות. "אנו קוראים לארגונים שנותרו בהתעקשותם שלא לקבל את המתווה המוצע, לחזור בהם מאיום השביתה ולפתוח את שנת הלימודים כסדרה ולהמשיך בדיונים. בכוונת משרד האוצר לפעול להגשת צווי מניעה כנגד השביתה במטרה לאפשר להורים לאחר החופשה הארוכה לשלוח את ילדיהם למעונות היום, ולהמשיך בהדברות במקביל", מסרו במשרד.

יו"ר אמונה, ליאורה מינקה, שארגונה מפעיל 130 מעונות ברחבי הארץ, מסרה: "גלוי וידוע, ועל כך אין עוררין, שאנשי האוצר מנהלים את המדינה, את העולם, ואולי אף את הגלקסיה כולה. להם הידע, אצלם התבונה ובידם הכוח. עם זאת, יש בהחלט ספק בדבר יכולתם של אותם גיבורי-על לנהל מעון עם כמה עשרות פעוטות, למשך יום אחד בלבד. מוטב שאת המעשה הפשוט הזה ישאירו לנו. זה אמנם כוח אדם זול, אבל לפחות מסור, מקצועי, יעיל ואנושי יותר. רק שיעניקו תנאים מינימליים ולא יפריעו. אלא אם הם באמת מתעקשים להפעיל בעצמם מאות מעונות יום עם רבבות ילדים בגיל הרך – אזי המפתחות מסורות בידיהם".

כ-100,000 פעוטות בכ-1,500 מעונות היום צפויים לשבות החל מיום ראשון הקרוב. המעונות המפוקחים על ידי משרד הרווחה מופעלים על ידי נעמת, ויצו, אמונה, נאות מרגלית, נשי חירות, נאות יעקב ועוד ארגונים.

הארגונים דורשים תנאי עבודה ראויים למטפלות, הגדלת התקן למטפלת בכל כיתה והכשרות מקצועיות. המחסור בכוח אדם מתבטא בבעיות קשות בגיוס עובדות חדשות ושימור של עובדות קיימות. יו"ר תנועת אמונה, ליאורה מינקה, אמרה בכנס בה הוכרזה השביתה לפני שבועיים כי ישנה קואליציה מקיר לקיר של עשרות מפעילים, יהודים וערבים, חילונים ודתיים שמאוחדים בדרישה לפתור את המשבר. "ילדים לא נולדו בגיל 3, גילאי לידה עד 3 הם משמעותיים, זה צריך להיות בסדר העדיפויות של המדינה, התוספת לא צריכה להיות מושתת ומגולגלת להורים", אמרה מינקה.

תגובות
×