הבנק האמריקני 'סיטיבנק' זכה אתמול (שלישי) במכרז לרכישת 5.37% ממניות בנק לאומי שהוחזקו על ידי המדינה. הצעת הבנק האמריקני גברה על שמונה הצעות נוספות שהוגשו על ידי בנקים בינלאומיים. על פי דבריו של החשב הכללי בוועדת הכספים שאישרה את המהלך לפני כחודש וחצי, באוצר מצפים שהעסקה תניב כשני מיליארד שקלים לקופת האוצר. באותו הדיון אמר החשב הכללי כי כספי המכירה מיועדים לעבור להקטנת החוב של הממשלה העומד היום על כ-750 מיליארד שקלים. שאר מניות הבנק המהוות קצת פחות מחצי אחוז יימכרו על ידי המדינה לעובדי הבנק בהנחה של כ-25%.

מאז הודיעה המדינה על כוונתה למכור את יתרת מניותיה בבנק לאומי ב-16 ביולי, עלה שווי המניות של הבנק מרמה של 2,153 שקלים למניה ל 2,400 שקלים למניה כך ששווי אחזוקתיה של המדינה בבנק לאומי עומד היום על כ-2.08 מיליארד שקלים. מתוכם המניות שיימכרו לסיטיבנק שוות נכון להיום כ-1.92 מיליארד שקלים.

בנק לאומי הוא הבנק השני בגודלו בישראל ומשרת כשני מיליון לקוחות. עם זאת, בשנים האחרונות פועל הבנק ללא גרעין שליטה כשהמדינה מחזיקה בנתח המניות הגדול ביותר בבנק. עם רכישת 5.37% מהמניות יהפוך סיטיבנק למחזיק המניות הגדול ביותר בבנק לאומי, מעט יותר מאלטשולר שחם המחזיקה בכ-4.75% ממניות לאומי.

סיטיבנק הוא אחד מהבנקים הגדולים בעולם הנמצא בבעלות ענקית הפיננסים סיטיגרופ המנוהלת מניו-יורק ומעסיקה למעלה מ-300 אלף עובדים בעולם כולו. יש לציין כי סיטיבנק פועל בישראל כבר מספר שנים ומחזיק סניף בקרית עתידים. עוד משמש הבנק כחבר בבורסה לניירות ערך בתל-אביב.

הודעת המדינה על זכיית סיטיבנק במכרז לרכישת מניות לאומי מגיעה בתזמון מעניין שכן באותו הבוקר הודיעה גם בעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון על החלטתה למכור את מניותה דרך הבורסה. במידה וגם מניותיה של אריסון, שימכרו בהדרגה בבורסה, יגיעו לגופים זרות, מדובר בהעברת שליטה משמעותית בשני הבנקים הגדולים בישראל, מידי ישראלים לזרים בפרק זמן קצר מאוד.