איגוד השידור הציבורי האירופאי (EBU) ותאגיד השידור הציבורי כאן הודיעו היום (חמישי) כי אירוויזיון 2019 יערך בעיר תל אביב ולא בירושלים הבירה. האירוויזיון יתקיים ב-18 במאי בגני התערוכה בתל אביב, וזאת לאחר שהוועדה שסיירה בארץ נציגי ה-EBU במקום ובאולם ארנה בירושלים.

זו תהיה השנה ה-64 בה מתקיימת התחרות בעולם, כאשר זו הפעם הראשונה בה התחרות תתקיים בתל אביב-יפו והפעם השלישית בה התחרות מתקיימת בישראל בכלל, מתוך ארבע פעמים בהן זכתה ישראל בתחרות. בפעמיים הקודמות התקיימה התחרות בירושלים.

מעיריית תל אביב יפו נמסר כי כפי שהובטח היא תממן את האולמות בהם יתקיימו שלושת האירועים, שני אירועי חצי גמר ואירוע גמר ב"אקספו תל אביב- המרכז הבינלאומי לכנסים ותערוכות" (מרכז הירידים לשעבר) הכולל את ביתן 1 ו-ביתן 2.

  • כמו כן, תקיים העירייה בין היתר מספר אירועים מרכזיים:
  • טקס פתיחה ואירוע "השטיח האדום" ברחבת מוזיאון תל אביב לאומנות
  • טקס חילופי מפתחות הערים והגרלת חצאי הגמר בבית העיר ההיסטורי ברחוב ביאליק
  • גולת הכותרת- הקמת כפר האירוויזיון, "היורו ויליג'", בפארק צ'ארלס קלור, שיהיה פתוח לקהל הרחב למשך כ-10 ימים ויכלול הופעות של כוכבי עבר והווה של התחרות, מזון ושתייה והקרנות של חצאי הגמר והגמר.

על פי נתונים מערים מארחות בעבר, קיים צפי להגעתם של כ-20 אלף תיירים לטובת האירוויזיון, אשר צפויים להכניס כ-100 מיליון ש"ח ישירות לעיר.

בשבועות האחרונים נדרשה העיר להציג את חוזקותיה ותרומתה לקיום התחרות ואירוח מספר רב של מבקרים, לרבות חלל מתאים לקיום התחרות, מרחב ציבורי לקיום אירועים נלווים, חדרי מלון בהיקף הנדרש, ניידות ותחבורה ועוד. כמו כן, הציגה את תפקידה המרכזי בעיצוב דמותה של המדינה והחברה הישראלית כמרכז תרבות וכלכלה, וכעיר הדוגלת בערכים של ליברליות, פתיחות ודו קיום.

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה להחלטה על אירוח האירוויזיון בתל אביב ואמרה: "כפי שאמרתי בתחילת הדרך, חשבתי שנכון שירושלים בירת ישראל תארח את האירוויזיון. מרגע שהתקבלה ההחלטה על אירוח האירוויזיון בתל אביב, אין לי ספק שמדינת ישראל והעיר תל אביב יארחו את האירוויזיון בצורה הטובה והמכובדת ביותר. מאחלת הצלחה לתאגיד השידור שאמון על ההפקה ומאחלת כמובן הצלחה גם לביצוע הישראלי שייצג אותנו בתחרות".

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "תל אביב-יפו מוכנה לאירוויזיון! עירנו שמחה לארח את אירוויזיון 2019 בתל אביב-יפו- אירוע בידור עולמי שזוכה לתהודה ציבורית ענקית ואף מתאים לתל אביב-יפו שהתפרסמה בעולם כעיר של יצירה, אנרגיה, חיי תרבות תוססים ובעיקר חופש. נעשה הכל כדי שהאירוויזיון יהיה שמח, חי, בועט וללא הפסקה – בדיוק כמו העיר שלנו. אנחנו ערוכים ובטוחים שיחד עם "כאן" נפיק כאן את האירוויזיון מהטובים שידעה התחרות".

גידי שמרלינג, הממונה על פרויקט אירוויזיון 2019 מטעם עיריית תל אביב-יפו יפו ציין כי המטרה היא לחשוף את העיר לעולם דרך 1,500 העיתונאים שישדרו מהעיר ורבבות התיירים שיגיעו לאירוע. "על כן החלטנו לערוך את האירועים במספר אטרקציות ברחבי העיר. בית העיר העתיק, מוזיאון תל אביב המודרני , פארק צ’ארלס קלור על חופה של העיר וכמובן אקספו תל אביב מרכז הכנסים. לאירועי עוגן אלו יתווספו עשרות אירועים שיהפכו את העיר למסיבת אירוויזיון אחת גדולה."