בניסיון לעצור את הנפילה בערך הלירה, החליט היום (חמישי) הבנק המרכזי של טורקיה על העלאה משמעותית ברמות הריבית. על פי ההחלטה, תעלה הריבית המרכזית בטורקיה מ-17.75% ל-24%. ההחלטה התקבלה למרות התנגדותו של הנשיא ארדואן, שאמר בשעות הבוקר כי "עלינו לחתוך בריביות הגבוהות". הצהרותיו זכו לתגובה צוננת והלירה צנחה בכ-2%. לאחר העלאת הריבית על ידי הבנק המרכזי עלה ערכה של הלירה ב-6.4%.

המטרה במהלך הטורקי היא להפחית את רמות האינפלציה במדינה שעלו באופן משמעותי מאז החודש שעבר, בעקבות המתיחות בין טורקיה לארה"ב. בחודש שעבר הגיעה רמת האינפלציה בטורקיה ל-17.9%.

מאז תחילת המשבר בטורקיה איבדה הלירה הטורקית 40% מערכה. הירידות נובעות מבריחת משקיעים מהכלכלה הטורקית, בעיקר מאז שהחל עימות בין ממשל ארה"ב לבין טורקיה בנוגע לעתידו של הכומר מייק ברנסון, שנמצא בכלא הטורקי. ממשל טראמפ דורש לשחררו, והטיל מכסים על יבוא תוצרת טורקית בתגובה לסירובו של ארדואן.

רקע נוסף למשבר נעוץ בהפסקת מדיניות ההרחבה הכמותית של הבנק הפדרלי האמריקאי לפני מספר חודשים, והחלטתו להעלות את הריבית באופן הדרגתי. לפני מספר חודשים הודיע הבנק כי יפסיק לרכוש אג"ח בהדרגה, וכי ימשיך להעלות את הריבית המרכזית בארה"ב במהלך שנת 2018 ו-2019.

מדובר בלא פחות מרעידת אדמה בשוקים הבינלאומיים, שאותה אפשר להרגיש בעיקר בכלכלות המתפתחות. העלאת הריבית בארה"ב, לאחר עשור של ריבית אפסית, מושכת משקיעים בדולר שמעוניינים בהחזר הגבוה יותר שמובטח בארה"ב. כך, עולה ערכו של הדולר לעומת מטבעות אחרים, כפי שאפשר לראות ביחס לשקל הישראלי בחודשים האחרונים. במילים אחרות, במקום להשקיע במדינות שונות ברחבי העולם, המשקיעים הבינלאומיים חוזרים לארה"ב, הביקוש לדולר עולה, וכתוצאה מכך הוא מתייקר.

את ההדים של התופעה ניתן היה להרגיש בכל רחבי הכלכלות המתפתחות. מדינות שנחשבות להשקעה מסוכנת יותר הפכו בחודשים האחרונים לכדאיות פחות מההשקעה בארה"ב, היות וההחזר על השקעות בדולר עלה. לכן, ערכן של המטבעות המקומיים במספר מדינות המוגדרות כ"כלכלות מתפתחות" קרס בחודשים האחרונים. אותן מדינות, הכוללות את ארגנטינה, ברזיל, רוסיה, פולין וטורקיה, קיבלו תזכורת בחודשים האחרונים לגבי תנודות בשוק ההון- גחמות של משקיעים בינלאומיים עשויים להוביל לסכנת קריסה.