פער קשה בין עולים לצברים בצבירה הפנסיונית, כך נמסר בדיווח אודות מסקנות הצוות לבחינת הכנסת העולים החדשים בגיל פרישה שהוצג היום (ראשון) בישיבת הממשלה. את הדוח הגישה שרת העלייה והקליטה, סופה לנדבר, והוא תוצאה של החלטת הממשלה משנת 2015 על הקמת ועדה בין משרדית לטיפול בפנסיות העולים שבראשה יעמוד שר העלייה והקליטה כשבזמן ההחלטה היה זה זאב אלקין.

חלק ממצאי הדוח מראים על מציאות עגומה. 58% מהעולים שעלו לישראל בגילאי 40-49 ממשיכים לעבוד אחרי גיל הפרישה וזאת בהשוואה ל-17% בלבד מהאוכלוסייה הכללית. לנדבר העבירה ביקורת חריפה על כך שממשלת ישראל התעסקה בשנים האחרונות באינטנסיביות במשבר קרנות הפנסיה הוותיקות אך לא התפנתה לעסוק בעניין הפנסיה של העולים. "קרה מצב שפרופסור עם מטאטא המשיך בעבודה זו גם לאחר הגיעו לגיל הגמלה", אמרה לנדבר בישיבת הממשלה עם הצגת הנתונים. "דוח ה-OECD משנת 2016 מצביע על כך שמצבם של הקשישים העולים בארץ חמור מאוד ונדרשת פעולה דחופה לשיפור הכנסתם הפנסיונית בשוק העבודה ותמיכה בעולים הגמלאים".

שרת הקליטה סופה לנדבר מקבלת את פניהם של עולים חדשים מהפלאשמורה באתיופיה (צילום: מרים אלטשר/ פלאש 90).

מאז צו ההרחבה הפנסיוני מ-2008, שהפך את ההפרשה לביטוח הפנסיוני לחובה, מצאה הוועדה שקיים פער ניכר בין העולים לשאר הציבור בישראל ושרובם כמעט ואינם צוברים זכויות פנסיוניות. הוועדה בדקה את עניין הפנסיות על-ידי עיבוד נתונים של כ-600 אלף עולים משנת 1972 והעלתה מספר ממצאים:

  • בישראל חיים כיום כ-140 אלף עולים הזכאים לפנסיה.
  • 80% מהעולים, המהווים 342 אלף אנשים מתוך 430 אלף עולים מעל גיל 30 הנמצאים כיום בשוק העבודה, מרוויחים פחות מ-7500 שקלים לחודש.
  • לכ-36% מהעולים (155 אלף איש) אין הכנסת עבודה למעט קצבאות.
  • רק 14% (62,00 איש) מרוויחים משכורת שהיא מעל ל-9,100 שקלים.

כדי להתמודד עם הפער בצבירת זכויות פנסיוניות של העולים, ממליצה הוועדה מספר המלצות המחולקות לשניים, לגבי עולים גמלאים ועולים בשוק העבודה. לגמלאים מוצע להאריך את תקופת ההפקדה בהתאם לתקופות שלא היו בהן הפקדות פנסיוניות, וזאת על-ידי תמריצי מס, איתור דרכים להגדלת קצבאות הזקנה כדרך לצמצום העוני בקרב קשישים, המשך ביצוע ההחלטה להגדלת היקף הסיוע לשכירת דירות לעולים קשישים זכאי הדיור הציבורי, סיוע בהחזר רכיב הריבית על המשכנתא, פטור ממס על פיקדון הכספים שנצבר בקופות הגמל והגדלת כמות ההכנסה המותרת לגמלאי מבלי לפגוע בזכויות הפנסיוניות שלו.

לעולים בגילאי העבודה מוצעים שני פתרונות: האצת תהליך הצבירה הפנסיונית כדי לצמצם את הפער מול שאר ציבור העובדים לפני גיל פרישה וייעוץ פנסיוני ומיחזור משכנתא בשלושה מועדים: סמוך לעלייה, במעבר עבודה וערב הפרישה.

עולים חדשים מאוקראינה. צילום ארכיון: פלאש 90

על-פי לנדבר, בתום הצגת הנתונים היא פנתה אל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם הצעה להטיל על שלושת השרים הרלוונטיים; שרת העלייה והקליטה, שר האוצר ושר הרווחה להגיש נוסח מוסכם של החלטת הממשלה ליישום המלצות הוועדה תוך 30 יום.

בסוף הדיון הורה ראש הממשלה לראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, לבחון את ההמלצות באופן מקיף ולהביא אותן תוך 60 יום להצעת המחליטים.